Jak ochránit své auto? Pořiďte si praktický přístřešek u domu

29.6.2021 | autor: Redakce PŽ

Když už se jednou rozhodnete pro investici do vlastního auta, pravděpodobně se o něj budete chtít dobře starat. Pokud vlastníte rodinný dům a nemáte garáž, symbolizuje praktický přístřešek na auto skvělou a cenově dostupnou alternativu. Zjistěte o této možnosti více.

Přístřešek pro auta místo garáže

Přístřešek na auto na rozdíl od garáže představuje výrazně nižší finanční investici. Navíc k němu není třeba žádná zdlouhavá stavba s nutností zapojení stavebního úřadu, ale pouze poměrnějednoduchá montáž. Díky tomu vám takový přístřešek na auto může vedle domu stát už za pár dnů.

Vlastníte více aut? Vsaďte na přístřešek s garáží

Pořídili jste si právě nového člena rodiny, tedy nové auto? Přičemž to stávající máte v garáži, do které se dva vozy rozhodně nevejdou? V takovém případě je skvělým řešení kombinace garáže a přístřešku na auto. Díky tomu budou oba vozy chráněné před nepříznivým počasím a vy budete mít k tomu všemu i garáž, do níž můžete uskladnit další nezbytné věci, třeba lyže a jízdní kola.

 

[2]

Takto může vypadat moderní provedení přístřešku s montáží ke zdi. Zdroj: Sunsystem.cz

Jaké typy přístřešků existují?

V současné době pochopitelně existuje více variant přístřešků, mezi nimiž si můžete vybrat svého favorita. V čem se liší?

Velikost

Některé garážové přístřešky jsou určené projeden vůz, pod jiné zaparkujete hned několik aut.

Materiál

Z hlediska materiálu se nejčastěji setkáte se dřevem a kovem. Přístřešky zhotovené z kovu jsou přitom zcela bezúdržbové. Vyznačují se tím, že se o ně nemusíte prakticky nijak starat (na rozdíl od dřevěných přístřešků, které je nutné pravidelně natírat, brousit a impregnovat). Levné přístřešky na auto se kvůli náročné údržbě a krátké životnosti můžou pěkně prodražit.

Způsob konstrukce a ukotvení

V tomto ohledu se rozlišují samostatně stojící přístřešky pro auta a ty, které jsou na jedné straně připevněné ke zdi domu.

Na co je třeba myslet před pořízením přístřešku

Před samotným pořízením přístřešku je pochopitelně třeba pamatovat navýběr lokality, kde jej budete chtít vybudovat. Zároveň si ujasněte, pro kolik vozidel by měl přístřešek sloužit. Pokud pod ním budete parkovat jeden vůz, měl by být přístřešek alespoň 5 metrů dlouhý, 3 metry široký a 2,8 metrů vysoký.

Základovou desku by měla tvořit dostatečně pevná a vodorovná plocha. V ideálním případě volte beton nebo kvalitní zámkovou dlažbu.

 

[3]

Ve většině případů se obejdete bez stavebního povolení.

Kdy je nutné si obstarat stavební povolení

Ve většině případů se u přístřešku obejdete bez stavebního povolení, územního souhlasu a ohlášení. Je však třeba splnit několik následujících podmínek.

Zastavěná plocha přístřešku může dosahovat maximálně 25 m2 a maximální výšky 5 m, což je zhruba velikost přístřešku na dvě auta. Další podmínkou je skutečnost, že je tato plocha nepodsklepená, neobsahuje žádné pobytové a obytné místnosti, hygienické zařízení a vytápění. Zároveň nesmí sloužit k ustájení či chovu zvířat.

 

Další podmínkou je, že se nevyužívá k podnikání nebo k výrobě či skladování hořlavin a dalších nebezpečných látek a že plocha pozemku schopna vsakovat dešťovou vodu po umístění přístřešku dosahuje nejméně 50 % z celkové plochy pozemku.

Instalace zastřešeného stání pro auta

Pokud se rozhodnete pro stavbu přístřešku na auto svépomocí, pravděpodobně budete pracovat se dřevěnými trámy. Nejprve je třeba vykopat jámy pro čtyři základové patky. Na jejich dno se nasype menší vrstva štěrku, která se následně zalije betonem. Do tohoto betonu se umisťují ocelové kotvící prvky a na ně se poté nasunou nosné sloupy. Následně se přistoupí k instalaci jednotlivých trámů.

Pokud se rozhodnete pro hliníkový přístřešek na auto, s jeho instalací vám zpravidla pomůžou profesionálové.

[4]

Hliníkový přístřešek na auto je zcela bezúdržbový. Zdroj: Sunsystem.cz

Jak na údržbu přístřešku na auto

Údržba takového přístřešku se pochopitelně odvíjí od toho, z jakého materiálu je vyrobený. V případěhliníkových přístřešků se obejdete bez jakékoliv údržby. Pokud náhodou dojde k jeho znečištění, vystačíte si s obyčejnou vodou a saponátem.

 

U dřevěných přístřešků na auta je situace o něco složitější. Dřevo jakožto přírodní materiál je třeba pravidelně ošetřovat, natírat a napouštět speciálními oleji. I přes špičkovou péči může docházet k jeho chátrání nebo napadení škůdci.

 

Přístřešek na auto je nepochybně finančně i časově méně náročný než výstavba celé garáže. Váš vůz bude chráněn před nepříznivým počasím, a vy navíc svůj dům doplníte o další moderní prvek.


https://www.sunsystem.cz/sb-upload/2020/10/smartcarport_obr_odkaz.jpg?size=post

https://www.sunsystem.cz/pristresek-pro-auto-s-polykarbonatem-bratislava/

https://pixabay.com/cs/photos/schůzka-podnikán%C3%AD-architekt-2284501/

https://www.sunsystem.cz/sb-upload/2018/11/pristresek-pro-auto-saddle-5.jpg?size=post



Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.