Víte, jaké kompresory jsou šetrné k přírodě i vaší peněžence?

22.4.2022 | autor: Redakce PŽ

Neefektivní provoz kompresoru dokáže udělat pořádnou díru do rozpočtu. A stejně tak dokáží být tyto stroje úhlavními nepřáteli všech ekologů. Ale musí to tak být vždy? Je provoz vzduchového kompresoru obecně velice drahý a vyloženě neekologický? Na tyto otázky se pokusíme odpovědět v následujících odstavcích. Možná vás překvapí, kam se vývoj strojů na výrobu stlačeného vzduchu za poslední roky posunul. 

Vzduchové kompresory byly odjakživa nenasytnými stroji. Pokud je jejich majitel nijak neomezoval a zároveň se nesnažil o úpravu stlačeného vzduchu, aby byl nezávadný, přišel pravděpodobně o spoustu peněz a způsobil, nadneseně řečeno, malou ekologickou katastrofu. Tím chceme říci, že velmi záleží na tom, jak k provozu kompresoru přistoupíte. Jak řádným hospodářem se stanete. Obecně platí, že největší „dopad“ vždy budou mít plně vytížené olejové kompresory bez jakékoliv regulace, poskytující závadný stlačený vzduch. Co se rozumí závadným stlačeným vzduchem? Jde o to, že syrový vyrobený vzduch obsahuje tři atributy znečištění – mechanické nečistoty, kondenzát a v případě olejového mazání i zbytky oleje. Takto znečištěný stlačený vzduch velice namáhá veškeré zařízení, které ke kompresoru připojíte. Zkracuje se životnost zařízení, vznikají náklady za nečekané opravy a pokud majitel znečištěný kondenzát vyleje rovnou do odpadu, dá velký zásah životnímu prostředí. 

Efektivní provoz kompresoru

Celkově šetrnějším můžete udělat vlastně každý kompresor. Samozřejmě, že existují typy, které to usnadňují, ale o těch si povíme až v další kapitole. Nyní máme na mysli hlavně celkový přístup k provozu kompresoru. Pro příklad - velká část kompresorových systémů je provozována pod zbytečně vysokým tlakem jen kvůli jednomu místu, kde je vysoký tlak nutný. Nejen, že tím namáháte celou soustavu, ale také přicházíte o spoustu peněz. Abyste se vyhnuli generování zbytečného množství stlačeného vzduchu, zkuste použít samostatný kompresor nebo přídavný kompresor. Část kompresorové soustavy tak může běžet pod nižším tlakem. Měli byste také vědět, jaká je pro váš provoz potřebná úprava vzduchu. Mnohé sušičky vzduchu a filtry totiž způsobují tlakové ztráty a spotřebují určitou část stlačeného vzduchu. Proto je dobré upravovat vzduch pouze do takové míry, do jaké opravdu potřebujete. S kompresorem taktéž můžete ušetřit za vytápění prostorů v budovách. Říká se tomu rekuperace tepla. Vzduchové kompresory veškerou energii na teplo přeměňují. Kompresorová jednotka chlazená ventilátorem může poskytovat teplý vzduch pro vytápění prostorů v budově a vodou chlazená jednotka zase dokáže ohřívat vodu. Nezapomeňte také kontrolovat úniky vzduchu. Vznikají především ve spojovacím materiálu a mohly by vás připravit o další peníze. 

Moderní bezolejové kompresory

Efektivnímu provozu kompresoru samozřejmě dokáže velmi pomoci už správný výběr stroje. V posledních letech si dokonce můžete vybrat kompresor s dobrým výkonem a vysokou čistotou, což v minulosti byla téměř neexistující rovnice. Řeč je o nových generacích bezolejových pístových kompresorů. Tyto stroje provází pověst nízké životnosti a stejně tak nízké účinnosti. Přitom tomu tak být nemusí, pokud vyberete správně. Co to znamená? Rovnou zapomeňte na levné bezolejové kompresory ze supermarketů. Právě ty stojí za nedobrou pověstí. Ano, sice jsou čisté, protože negenerují stlačený vzduch se stopami olejových výparů, ale nemají téměř žádnou ochranu proti přehřívání a rozhodně nejsou vybavené ani speciálními materiály snižující tření a zlepšující kluznost pístu nasucho. Jako téměř revoluční se dají nazvat nové bezolejové kompresory italské značky ABAC. Výrobce totiž uvádí, že účinností jsou zcela srovnatelné s olejovými pístovými kompresory. Italové jsou pyšní na nově použité speciální třecí kroužky, promyšlené vzduchové chlazení a samozřejmě i zcela čistý, nezávadný kondenzát. 

Jak ještě pomoci ekologii

Pokud se přece jen rozhodnete pro méně šetrné olejové kompresory, určitě se při úpravě vzduchu zaměřte také na kvalitní separaci oleje od vody, ať získáte čistý kondenzát, který lze vylít do běžné splaškové kanalizace. Vyčistit vodu vám pomohou separátory. Fungují na jednoduchém principu odstředivé síly a gravitace. V nádobce separátoru po těchto vlivech vznikne silná olejová vrstva na hladině vody. Ta pak odteče přes přepad a samotná voda se ještě přefiltruje. Není lepšího řešení, než jít ekologii naproti právě se separátory.



Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.