Skara Brae

17.9.2009 | autor:

Je téměř až podivuhodné, jak rozdílně vypadal svět v době starověku. Antický Řím nebo Řecko se svými kanalizačními systémy, lázněmi nebo důmyslnými právními systémy jako by stáli v přímém rozporu s tím, co v té době existovalo na severu Evropy. Zde lidé žili ještě v zajetí primitivních magických obřadů, bydleli v jednoduchých kamenných domech a ke své obživě používali jednoduchých nástrojů. Přesto však archeologové jedním dechem dodávají, že i primitivní život pravěkých kmenů na severu Evropy měl něco do sebe.

Za jednu z nejvýznamnějších starověkých památek na severu Evropy a za důležitý zdroj poznání je považována i Skara Brae. Tato neolitická osada, jež je někdy též nazývána "britskými Pompejemi", se nachází na Orknejských ostrovech severně od skotského pobřeží. Pro svou komplexnost a zachovalost byla zařazena na seznam světového dědictví organizace UNESCO.

Skara Brae je tvořena deseti domy, které byli podle odborníků obydleny někdy v rozmezí let 3100 – 2500 před naším letopočtem. Vlastně se ani nejedná o vesnici v pravém slova smyslu, spíše o několik velkých místností, zahloubených do země a vyzděných nasucho kladenými plochými kameny. Někdejší střechy zcela chybí, a proto je možné nahlédnout přímo do nitra někdejších obydlí. Dá se i procházet některými uličkami, vzít do ruky pazourek nebo střep malované vázy.

Neolitická vesnička byla až do roku 1850 schována pod nánosy půdy. První části staveb zaznamenal a odkryl místní statkář William Watt. Celkové odkrytí lokality provedl až odborník Vere Gordon Childe.



Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.