Nejznámější prokletí básníci

12.2.2014 | autor: Marie Baxová

Nejznámější prokletí básníci

Prokletí básníci je označení francouzských básníků na konci 19. století. Mezi nejznámější patří především Paul Verlaine a Arthur Rimbaud, kteří svoji dobu šokovali dosud nevídanými styly poezie.

Prokletý Paul Verlaine

Tento francouzský básník byl představitelem symbolismu na konci 19. století. Narodil se v roce 1844 v rodině důstojníka. Vystudoval lyceum, kde začali vznikat jeho první básně. Po studiu pracoval jako úředník na pařížské radnici, oženil se, ale manželství nebylo šťastné, Paul již v té době žil jako bohém, což mělo co do činění s větším pití alkoholu a užíváním drog. Mezi jeho neznámější sbírky patří Galantní slavnosti, Romance beze slov, Dobrá píseň nebo Saturnské básně. V roce 1871 se seznámil s básníkem Arthurem Rimbaudem, a toto setkání značně ovlivnilo jejich životy.

Prokletý Arthur Rimbaud

Tento básník se narodil roku 1854 a již od útlého mládí byl velmi nepřizpůsobivý, výbušný a často utíkal z domova. Mezi 15-21 roky napsal své nejlepší díla, mezi které patří Sezóna v pekle, Iluminace nebo Opilý koráb. V komunitě pařížských básníků se seznamuje s Paulem Verlainem, se kterým byli zpočátku přátelé, ale jejich vztah přerostl v lásku. V roce 1873 Verlainem Arthura postřelil a skončil ve vězení, tím skončila i jejich láska. Verlaine se po ukončení trestu vrátil zpátky k bohémskému životu a zemřel roku 1896. Arthur poté cestoval po Evropě a stal se obchodníkem. Zemřel v roce 1891 na rakovinu kolene.

V čem byla jejich díla jedinečná?

Styl života těchto básníků byl bohémský, a jejich pohled na život se objevoval i v jejich dílech. Často svými básněmi provokovali, bouřili se proti víře a rodinnému životu. Jejich díla vypovídala o odporu, výsměchu, hledali krásu v ošklivosti a mnohdy psali o věcech, které byli pro tehdejší společnost tabu.



Autor: Marie Baxová

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.