Neposlušné dítě? Omyl! Může to být autista

15.6.2011 | autor: Redakce PŽ

Neposlušné dítě? Omyl! Může to být autistaJdete po obchodním domě, prohlížíte výlohy a najednou vaši pozornost upoutá vztekající se dítě. Jistě každý z nás byl alespoň jednou v životě svědkem této situace. V duchu si řeknete: "To ho jeho matka neuměla vychovat," a jdete dál. Co už ale málohoho napadne, je zamyslet se nad tím, že příčinou tohoto chování není třeba jen pouhá rozmazlenost, ale něco mnohem závažnějšího. Ptáte se, co by to mohlo být? Jedním z možných důvodů by totiž mohla být porucha autistického spektra (PAS) neboli autismus.

Ve společnosti se o této problematice mnoho neví, avšak v posledních letech narůstá počet dětí s diagnózou PAS. Na první pohled se vám jeví jako zdravé dítě, má však problémy s komunikací, sociálním chováním a představivostí. Říká se, že autistické děti mají svůj vlastní svět. Autista nerozumí tomu, co vidí a slyší. Neumí zareagovat běžným způsobem na podněty, které se nám zdají jasné.

Jak se autismus projevuje?


Projevy autismu jsou různorodé a každé dítě je zcela jiné. Jeho chování se projevuje odlišně v různých situacích. Svět je pro autistu jedna velká skládanka, avšak jednotlivé dílky do ní nezapadají. Tyto děti vyžadují neustálou péči a především strukturu a řád. Autisté totiž nedokáží nově naučené v určité situaci aplikovat do situace jiné, ta se pro ně jeví opět jako něco zcela nového. Za hlavní příčinu tohoto postižení jsou považovány vrozené abnormality mozku.

O přesné příčině autismu se však můžeme pouze dohadovat. Stejně jako i u jiných postižení hrají i u autismu roli genetické, vnitřní (př. infekce, viry) a vnější vlivy aj. Autismus se diagnostikuje právě na základě projevů chování již v raném dětství, nejlépe do 3 let. Vzhledem k tomu, že porucha autistického spektra postihuje centrální nervovou soustavu, vyskytuje se u dětí různý stupeň mentálního postižení. Není tomu tak ale u všech jedinců.

Jak se autistické děti vzdělávají?


Autistické děti bývají často vzdělávány ve speciálních školách, kde pracují ve třídě (nejlépe vytvořené pouze pro ně), zde mají speciální boxy, aby nebyly rušeny okolím. Každý z nich má vytvořenou strukturu daného dne a také strukturu výuky. Pokud by ten den došlo k neočekávané změně, na kterou nejsou autistické děti připraveny, dostaly by se do fáze, kdy se u nich může projevit agrese, rozčilení, atd. Autisté totiž skutečně na změnu připraveni nejsou a jejich denní struktura se pak hroutí jako domeček z karet.

A tím se dostáváme na začátek článku, tedy ke vztekajícímu se dítěti uprostřed obchodního centra. Autistickému dítěti totiž stačí pouhá změna počasí, zamračení se prodavačky či cokoli jiného k tomu, aby mělo například záchvat vzteku. Nepřipomíná vám tato situace něco nebo někoho? I nám přece občas stačí málo, aby naše chování a nálada byly, aniž bychom si to uvědomovali, nevyzpytatelné i pro naše blízké. Avšak ti nám ve většině případů dokáží porozumět a pomoci. Jaké by to ale bylo, kdybychom sami byli autisté a žili ve zcela cizím světě, v němž se nedokážeme orientovat a porozumět jeho řeči?


Jana Behancová


Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.