Plavání miminek a batolat. Díky plavání můžete u dětí předejít dyslexii i hyperaktivitě!

15.6.2011 | autor: Redakce PŽ

Plavání miminek a batolat. Díky plavání můžete u dětí předejít dyslexii i hyperaktivitě! K čemu je dobré plavání kojenců, miminek a batolat? Kratochvíle pro maminky na mateřské dovolené. Jedna z mála smysluplně vypadajících činností, kterou můžete s několikaměsíčním prckem dělat. Nácvik pro krizové situace, když děcko spadne na zahradě do bazénu. Aktivita pro ambiciózní maminky, kdy mohou soutěžit v nejrůznějších disciplínách, například které NEJLEPŠÍ (snad to moje!!!) dítě se nejdřív potopí, nejdéle zůstane pod hladinou atp. Otužovací kúra pro miminka, či testování, co vše jsem ochotna pro své dítě udělat.

Toto vše mi vyvstalo na mysli, krátce po narození dcerky, když se mi do ruky poprvé dostal náborový leták na plavání kojenců. Jelikož jsem byla ochotna pro své dítě udělat hodně, zkusila jsem to. A protože jsem zvědavá, kromě plavání samotného jsem vyzpovídala ředitelku brněnského dětského klubu Kenny (tam jsme chodily plavat) Janu Hrubou, která mi sdělila spoustu zajímavých věcí. O kojeneckém plavání už toho trošku víc vím a ráda se s vámi podělím. Zde jsou otázky a odpovědi o čem všem je a není miminkovské plavání.

Rozhovor s Janou Hrubou z brněnského klubu Kenny o plavání miminek


Zajímá mě proč je dneska plavání mimin tak „in"? Co je na tom přínosného máchat malé prcky ve slané vodě?
Plavání je pro miminka dobré z mnoha důvodů. Jednak mají příležitost se s vodou víc skamarádit, což jim většinou nedělá potíže, protože je to ve vodě baví. Pak je tu samozřejmě rozvíjení komunikace s maminkou, případně tatínkem, prevence proti nechtěným pádům do vody - děti učíme, jak se zachovat v situaci, kdy jsou „hozeny do vody". Navíc miminka, která chodí plavat, jsou soustředěnější, otužilejší psychicky i fyzicky, prostě celkově odolnější.
No a nakonec to nejdůležitější - plavání pomáhá při rehabilitaci nejrůznějších pokřivení způsobených porodem a manipulací, které když se neřeší, mohou mít na svědomí velké potíže - například dysgrafie, dyslexie apod.

Chcete říct, že potíže s řečí či se psaním mohou souviset s tím, jak mimiko nosíme?
Ano, mohou. Dneska se rodí díky vitamínům a dobré výživě velké děti. Děti i po porodu velmi rychle rostou a často se stává, že svaly „nestíhají". Více než šedesát procent dětí se potýká s hypotonií (nízké napětí) či hypertonií (vysoké napětí) svalů, což má za následek zkracování svalových skupin a dochází k různým vykřivením páteře. Právě těmto dětem můžeme kvalitním prostředím a manipulací pomoci. K těmto jevům dochází často u porodu, dále jsou způsobené nevhodnou manipulací s dítětem. Poruchy v psychomotorickém vývoji mohou upozorňovat na problémy ve spolupráci pravé a levé mozkové hemisféry, což má za následek tzv. LMD - lehké mozkové dysfunkce, jako je například dysgrafie, dyskalkulie, dyslexie atd.

Jak se takovým problémům dá zabránit?
Mám zkušenost s tím, že se poruchy psychomotorického vývoje dají podchytit velmi brzy. Ve třetím měsíci si miminka zveme do poradny PMV a už zde jsem schopna poznat, že něco není v pořádku, i to, zda jde o genetickou poruchu, nebo poruchu způsobenou při porodu či špatnou manipulací (genetická a jiná poškození je nutné řešit s lékařem). A hned se dá začít situaci řešit. Například i plaváním, kde se trénuje tzv. křížový vzor podporující spolupráci obou mozkových hemisfér.

Do jednoho roku života můžete mnoho věcí ovlivnit. Maminkám nabízíme mnoho informací a zkušeností, co vše mohou dělat, aby se děťátko vyvíjelo tak, jak má. Důležité je problém začít řešit včas. Různá pokřivení způsobená nevhodnou manipulací lze do půl roku dítěte upravit za 14 dní. Mezi půlrokem a rokem pak za měsíc. Často stačí jen dítě dobře nosit a upravit pár drobností. S dítětem starším jednoho roku pak můžete rehabilitovat celé roky a není zaručeno, že dojde k nápravě.

Co ještě kromě plavání podporuje zdravý psychomotorický vývoj?
Je toho hodně, čím rodiče mohou ovlivnit vývoj jejich dítěte. Jako příklad uvedu polohování v postýlce. Zajistit, aby dítě od narození mělo přirozený prostor (peřinky, zavinovačky), vhodná manipulace s kojencem, oblékání dětí (například pevné džíny nejsou pro malá miminka vhodné, neumožňují dostatek pohybu) a tak dále a tak dále.

Proč vy jste se rozhodla, že se budete v životě věnovat plavání miminek?
Sama jsem dysgrafik, a když měly podobné potíže moje děti, hledala jsem, co by mohlo pomoci. Když se narodila mladší dcera (1993), začala v České republice s plaváním paní Kiedroňová. Byla jsem u ní na letním kurzu a dostala jsem se tam k mnoha zajímavým informacím. V Brně ale její kurzy nebyly, chodila jsem tedy jinam, ale to nebylo ono. Pořád jsem čekala, kdy paní Kiedroňová otevře pobočku v Brně, až jsme se nakonec domluvily a otevřela jsem ji ve spolupráci s ní já. Její metoda mě natolik oslovila, že jsem se rozhodla ji šířit dál. Cítím uspokojení, když vidím nadšení rodičů z pokroků dítěte, kterému stačí většinou jen jemně dopomoci a během krátké doby „poskočí" ve vývoji.

V poslední době se píše o tom, že plavání může miminkům uškodit. Jaký na to máte názor?
Odborníci se vyjadřují k tématu tak, že při dodržování vyhlášky je plavání dětí bezpečné. Proto je důležité dodržovat stanovené limity, které jsou v bazénech určených pouze pro děti mnohem přísnější, než v bazénech pro veřejnost. Vzhledem k tomu, že jsme si při stavbě bazénu zvolili renomovanou firmu, všechny podmínky k naší "mimiklientele" máme splněny. Máme tedy bazén schválený pro děti od šesti měsíců se slanou vodou, doplněnou UV lampami, s přelivovými žlaby, předimenzovanou filtrací a kvalitní vzduchotechnikou.

Které maminky u vás najdou to, co potřebují? Jak byste popsala vaši cílovou skupinu?
Moc nás těší, když k nám přijdou nastávající rodiče pro informace ohledně péče o miminko už v průběhu těhotenství. Po narození potomka jsou pak vyrovnaní a v pohodě a k nám pak přijdou na program, který máme pro rodiče a děti od dvou měsíců. U nás v Kenny vycházíme z toho, že každé dítě je jiné, snažíme se podporovat jeho jedinečnost a pracovat s ním a s maminkou podle toho. Takže se tu bude více líbit maminkám, které upřednostňují takový přístup, než těm „ambiciózním" a soutěživým, které si představují, že jejich dítě bude ve dvou letech plavat kraulem. Určitě si tu na své přijdou maminky, které chtějí poznat a využít naše zkušenosti, co se chtějí něco dozvědět. Nedáváme zde žádné chytré rady, jen sdělujeme, na co jsme v životě přišly, co kam vede a co naopak nikam nevede. Snažíme se o spolupráci s maminkami, ne o direktivní vedení - „tak to je a jinak to být nemůže". Jsme tu prostě pro aktivní maminky, které chtějí jít dopředu. Na všechno možné v životě se nám dostane vzdělání, být rodičem nás ale nikdo neučí. Vítáme všechny, kdo se chtějí něco přiučit v oboru rodičovství...


Hana Hozová
Foto: Kenny Brno


Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.