Jak si zřídit živnostenský list

27.2.2019 | autor: Redakce PŽ

Jak si zřídit živnostenský list

Pokud jste došli k názoru, že vám již nestačí být jen státním zaměstnancem či máte pocit, že vám váš zaměstanavatel nepříjemně dýchá za krk a že si můžete dovolit stát se svým vlastním pánem, je na čase zřídit si živnost.

Zatoužili jste po živnosti, ale vlastně nevíte, jak na to a jaké konkrétní kroky a v jakém pořadí je potřeba podniknout, abyste zbytečně neběhali z úřadu na úřad? Pokud se tedy chcete dozvědět, co všechno potřebujete k tomu, abyste si svou živnost mohli založit, přečtěte si následující postup.

Krok první: Splňuji podmínky?

Při zřizování nové živnosti, respektive ještě před tím, než ji půjdeme ohlásit na živnostenský úřad, bychom se měli v prvé řadě přesvědčit, že splňujeme všeobecné podmínky pro získání živnostenského listu. Ty zahrnují čtyři základní požadavky. Žadatelé musejí být plnoletí, být způsobilí k právním úkonům, být bezúhonní, což si úřad ověří v trestním rejstříku, a navíc je potřeba zaplatit tisíc korun jako poplatek.

Krok druhý: Na úřadě

Na živnostenském úřadě poté vyplníme jednotný registrační formulář. Celkem lákavou nabídkou ze strany úřadu je také možnost vyřídit si potřebné náležitosti k získání živnosti sami doma přes internet. Pokud totiž vlastníme elektronický podpis, stačí si jen vyplnit on-line žádost a cestu na úřad si ušetříme.

Krok třetí: Kam patřím?

Většina činností se řadí k takzvané volné živnosti, která zahrnuje široké množství služeb, výroby, provozu a obchodu. Zřídit si volnou živnost je jednoduché, neboť se k ní nemusíte prokazovat ničím jiným, než doložením splnění všech všeobecných podmínek. Stačí ji tedy jen ohlásit a doložit splněné podmínky.

Existují však činnosti, které se nazývají živnosti vázané či řemeslné. Při zřizování takovéto živnosti musíme kromě všeobecných podmínek také prokázat požadovanou odbornou způsobilost, tedy například vzdělání nebo praxi.

Poslední živností, kterou si lze zřídit, je živnost koncesovaná, jako například taxislužba či cestovní kancelář a mnoho dalších. Tu ovšem neohlašujeme, ale musíme si o ni zažádat. A není jisté, že ji nakonec dostaneme.



Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář
Hodnocení: 0
Vložil: tazatel Neregistrovaný | 2010-03-10 15:50:35
to je všechno jako? co se dál? Sociálka, zdravotka, finančák...?
Hodnocení: 0
Vložil: Kel Neregistrovaný | 2009-01-06 12:41:57
Parádní článek. Díky.
Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.