Založení s.r.o.: jak na to?

30.1.2009 | autor:

Založení společnosti s ručením omezeným je velký krok pro vaše podnikání. Musím však říci, že v určité etapě živnosti je založení s.r.o. v podstatě nezbytné. Mezi kladné důvody založení společnosti určitě patří to, že podnikatel má plně oddělený osobní majetek od majetku firemního (což je velmi důležité). Ty záporné důvody jsou různé, ale mezi ty hlavní patří větší administrativa, větší sankce úřadů, složitější účetnictví (nikoliv daňová evidence) a podobně.

Každopádně pokud čtete tento článek, budete nejspíš rozhodnutí, že s.r.o. chcete, a hlavně vás zajímá, co pro to budete muset udělat.

Společníci a základní kapitál

Společnost s ručením omezeným může založit jakákoliv fyzická osoba či skupina fyzických nebo právnických osob. Podmínkou je stejně jako u živnostenského oprávnění trestní bezúhonnost - čistný rejstřík trestů a složení základního kapitálu ve výši 200 000 Kč.

V případě založení společnosti jednou osobou je celý proces celkem jednoduchý. Daná osoba musí složit 100% z výše kapitálu a stává se 100% majitelem společnosti, tedy plně rozhoduje o jejím chodu. V případě založení společnosti dvěma a více osobami je nutné nejprve uzavřít společenskou smlouvu, která specifikuje práva a povinnosti mezi jednotlivými společníky. Následně každý společník vloží vklad do základního kapitálu tak, aby celkový součet vkladů společníků činil právě minimální výši 200 000 Kč. Podle výše vkladu se následně stanovuje rozhodovací a majetkový podíl ve společnosti. V případě, že tři společníci rozdělí své vklady 50% + 25% + 25%, má hlavní rozhodovací právo společník s 50% vkladem. Rozhodování ve společnosti lze ovlivnit, pokud by při hlasování (valné hromadě) hlasovali dva společníci proti jednomu. Společenská smlouva zároveň stanoví jednatele společnosti a statutární orgán.

Před založením je nutné založit speciální typ účtu určený právě ke složení základního kapitálu. Tento účet by měl založit Správce vkladu (osoba která bude mít na starost vklad základního kapitálu na účet, tuto osobu je nutné dohodou zvolit). Účet je blokován a peníze nelze vybrat do chvíle, než bude na kontě právě minimální potřebná výše základního kapitálu - 200 000 Kč. V ten okamžik vám dá banka potvrzení o vkladu, které předkládáte jako přílohu při zápisu do obchodního rejstříku.

Živnostenské oprávnění a koncesní listina

Obor podnikání se stanovuje na základě živnostenského listu nebo koncesní listiny. V letech 2008/2009 došlo k výrazné změně, a to, že není potřeba platit za každý živnostenský list správní poplatek. Stačí tedy zaplatit jeden živnostenský list a následně vybrat seznam činností, kterými se bude vaše budoucí firma zabývat.

Název firmy

Název společnosti je velmi důležitý, protože je schvalován při zápisu do obchodního rejstříku a musí splňovat základní kritérum, kterým je unikátnost. Nesmí být zaměnitelný s názvem jiné společnosti či registrované obchodní známky. Jinak zde máte víceméně volnou ruku.

Celý proces založení společnosti trvá přibližně 3 až 4 týdny. Pokud ovšem spěcháte a chcete mít společnost během pár dnů, máte možnost koupit již založené společnosti, takzvané Ready-Made.

Náklady na založení jsou různé, podle mé zkušenosti se výše pohybuje v rozmezí 10 až 30 000 Kč.

Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář
Hodnocení: 0
Vložil: Reklama Neregistrovaný | 2010-10-18 15:55:56
napsal/a:
To je opravdu nenápadná reklama :)
Hodnocení: 0
Vložil: Pepe Neregistrovaný | 2009-02-05 22:39:11
Heh, no tech zpusobu je hodne. Minimalni mzda, a pak si tahat penize z firmy "bokem" a tak. Ovsem ma to i nevyhody. Pro urady a banky jsou nedolozitelne prijmy a to znamena zadne pujcky... i kdyz nektere banky to berou jinak kdyz nekdo vlastni sro a ma na vyplatni pasce 5tis :-)
Hodnocení: 2
Vložil: Olaf Neregistrovaný | 2009-01-31 15:39:43
Tak to vypadá, že to nebude nic složitýho takové sroocko. Zajímaly by mě běžné praktiky takových s.r.o. majitelů jak státu zbytečně neodvádět vysoké daně :-) Nevíte někdo o nějakém návodu? :o)
Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.