Rizikové těhotenství

25.10.2009 | autor:

Rizikové těhotenství

A je to tady. Po dlouhém snažení jste se konečně dozvěděla, že jste v jiném stavu. Vytouženou radost však ihned střídají obavy a nejistota, vaše těhotenství bylo totiž diagnostikováno jako rizikové. Co si pod tímto pojmem vůbec představit, jak problémy v těhotenství úspěšně zvládnout a co dělat respektive nedělat během rizikového těhotenství se dozvíte na následujících řádcích.


Co je rizikové těhotenství?

Po pozitivním těhotenském testu a neméně vstřícné diagnóze od doktora se většina párů může těšit na vytouženého potomka. Nejinak je tomu i u rizikového těhotenství, ovšem zde může být nadšení mnohonásobně převálcováno nejistotou a obavami. Rizikové těhotenství představuje situaci, kdy se výsledné testy budoucí maminky výrazněji liší od normy, nebo kdy existuje možnost, že se dítě nenarodí zcela zdravé. Valnou většinu případů však představují ty páry, které se dříve dlouho léčily z neplodnosti. Na pozoru by měly být také ženy, které v minulosti několikrát svévolně potratily nebo u nich nevyšlo umělé oplodnění. Problémy v těhotenství jsou velmi individuální a není jednoduché je zevšeobecnit, přesto existuje několik společných znaků.


Rizikové těhotenství a nemocenská

Většinou jsou komplikace v těhotenství spojené s nutností pobytu doma na lůžku, omezeného pohybu a v některých ojedinělých případech také pobytu v nemocnici. Na pracovní povinnosti a stres s nimi spojený by žena v takovém stavu měla ihned zapomenout. Je třeba se opravdu šetřit, být na sebe hodná a případně na nějakou dobu změnit životní styl.

Těhotenství týden po týdnu

Ženy, jenž mají zkušenosti s rizikovým těhotenstvím, obecně nesouhlasí s domněnkou, že těhotenství je nejkrásnějším období v životě něžného pohlaví a tudíž by si jej měla žena užívat. Naopak je často plné nejistoty, co přinese další návštěva u gynekologa a zda bude vše v pořádku.

Žena s problémy v jiném stavu by se měla mnohem více šetřit a svůj životní styl přizpůsobit dané situaci. Normální těhotenství nepřináší žádné větší restrikce co se týče práce, sportu, jídelníčku, cestování, sexu a tak dále. Rizikové těhotenství by mělo všechny tyto aspekty života brát v úvahu. Strávit devět měsíců na lůžku nezní zrovna lákavě, přesto chcete-li vytoužené děťátko, je třeba se na nějakou dobu trochu uskrovnit.

Pokud vám samota činí problémy, nebojte se vyhledat psychologa nebo se svěřte partnerovi. Vztahová důvěra a pomoc vaší drahé polovičky je zde nesmírně důležitá a dá se říci, že ovlivňuje, jak bude žena rizikové těhotenství prožívat. Vaším věrným společníkem může být internet a telefon. Určitě nepodléhejte pasivitě a zůstaňte v kontaktu s okolním světem.


Těhotenství po čtyřicítce

Za riziková jsou také často považována těhotenství starších žen. Výzkumy ukazují, že žena může mít větší komplikace s početím a následným těhotenstvím zhruba po pětatřicítce. Čím vyšší věk, tím více problémů se pak může objevit. Zde samozřejmě není na místě na ženu tlačit, že „už by do toho měla praštit“, je však dobré mít tato fakta na paměti.

 

 

 

 

 



Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.