Jak se chovat ve společnosti aneb co nám praví etiketa

12.4.2014 | autor: Kateřina Mazáková

Jak se chovat ve společnosti aneb co nám praví etiketa

Chystáte se do společnosti a máte obavy, že způsobíte nějaké faux pas? Bojíte se, že nejste příliš znalí pravidel etikety a ušijete si z ostudy kabát například před svým zaměstnavatelem? Nevíte, kdo má podle etikety ve společnosti vyšší postavení, kdo má koho pustit do dveří a kdo komu podat první ruku? Ničeho se neobávejte a čtěte.

Kdo je tu z nás nejvýznamnější?

Na plese, v divadle nebo třeba na recepci platí vždy trochu jiná pravidla společenského chování, ale jedna zásada je v etiketě neměnná, ať už se účastníte kterékoli z těchto společenských akcí. Existují lidé více společensky významní a lidé společensky významní méně. Ve společnosti je vždy významnější žena, starší a nadřízený. Tito lidé mají vždy přednost před ostatními. Společensky významnější člověk vždy podává ruku jako první, usedá jako první a vstupuje do dveří jako první. Společensky významnějším lidem je také vždy přenecháváno čestné místo po naší pravici. Všimněte si například, že žena vždy chodí po pravici muže, jelikož žena je společensky významnější osobou než muž. Je však potřeba vždy citlivě zhodnotit danou situaci a podle toho se zachovat. Je-li například pro ženu z nějakého důvodu riskantnější nebo nepříjemnější jít vpravo, měl by si muž se ženou místo vyměnit, aby ji ochránil nebo jí zpříjemnil cestu. Zkrátka a dobře, ten významnější, v tomto případě žena, má mít vždy veškerý komfort.

Je společensky významnější žena, starší nebo nadřízený?

Co když se ale setkají žena, nadřízený a starší najednou? Kdo má přednost? Kdo půjde první do dveří a kdo komu první podá ruku? Věk je nejistý, často ho u druhé osoby s jistotou neznáme. Nadřízené postavení je rovněž nejisté, a to tentokrát proto, že nadřízený může své nadřízené postavení kdykoli ztratit. Pohlaví osoby je však nezpochybnitelným rysem, a proto by při takovém setkání měla přednost právě žena. Po ní by mohl například do dveří vstoupit starší a teprve potom nadřízený.

Jsem starší já nebo ona?

Pokud jste seznámeni s člověkem, u kterého si nejste jistí, jestli je nebo není starší než vy, rozhodně o tom příliš dlouho nedumejte. Není-li rozdíl věku na první pohled zřejmý, nedopusťte trapné a zdlouhavé rozvažování o tom, kdo má první nabídnout svou ruku k pozdravu a raději jednejte ihned, spontánně a přátelsky. Je to určitě lepší, než navodit trapnou atmosféru nebo druhého svým vyčkáváním nechtěně urazit.  Hodně štěstí a nezapomeňte, budete-li milí a usměvaví, téměř každé faux pas je vám předem odpuštěno.  



Autor: Kateřina Mazáková

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář
Hodnocení: 0
Vložil: Robert Neregistrovaný | 2014-05-01 09:41:29
Dneska už se etiketa moc dedodržuje. Prezident je ožrala, poslanci srážejí lidi autama... Etiketa je už k ničemu.
Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.