Jak se učit cizí jazyk, když chybí motivace

17.12.2010 | autor: Redakce PŽ

Jak se učit cizí jazyk, když chybí motivace Máte pocit, že anglicky umět potřebujete, ale motivace je na bodu nula? Pak by možná bylo užitečné zamyslet se nad tím, jaké místo má cizí jazyk ve vašem životě a nad tím, co se stane, když ho umět nebudete. Jestli je to tak, že se bez jeho znalosti i dál obejdete, nebo neumět ho už pro vás osobně dál není možné a budoucnost bez znalosti angličtiny nechcete. Zní to moc složitě či naopak jednoduše?

S rozhodnutím přicházejí možnosti

 
Kdykoliv když v životě uděláme nějaké rozhodnutí a uděláme konkrétní kroky směrem k vybranému cíli, otevíráme si některé nové možnosti, ale zároveň i o některé možnosti přicházíme. Například když se rozhodneme, že se naučíme řídit auto, tak si otevíráme dveře do budoucnosti, kde auto řídit umíme a zároveň zavíráme budoucnost, ve které řídit neumíme. Obojí - umět řídit i ne - má své výhody a nevýhody. Když řidičák nemám, sice nikam sám nedojedu, ale na druhou stranu nikdo po mě nechce, abych auto řídila, když se mi zrovna nechce.

Prostě jedny či několikery dveře svým rozhodnutím otevřeme, jiné ale za sebou zabouchneme, a těmi už se nejde vrátit. Ale takhle je to vlastně velmi užitečné. Pokud víme, že cesta zpátky není, jsme motivováni jít dopředu, protože to je v tu chvíli jediná možnost.

Jak najít motivaci k učení cizího jazyka


S cizími jazyky je to podobně - motivace k tomu se jazyk učit a naučit vznikne a je dost velká ve chvíli, kdy si sami pro sebe možnost jazyk neumět prostě zavřeme. Tahle varianta pro nás musí přestat existovat. Protože pokud tam pořád je a dveře jsou otevřené, vždycky se najde nějaká výmluva, proč zrovna dneska učebnici neotevřeme a nezopakujeme pár slovíček. Například zrovna je venku hezky, tak se vlastně nic moc nestane, když na výuku dneska nepůjdeme. Vždyť o nic nejde. Prostě můžeme těmi dveřmi procházet tam i zpátky. A pak vzdycháme, že my se anglicky snad nikdy nenaučíme. Jenomže prostě jen nemáme dostatečnou motivaci.

Ne vždy se ty pomyslné dveře zpátky zavřou rozhodnutím naučit se anglicky, ale často rozhodnutím, které se týká něčeho jiného - třeba je to tak, že už nám nevyhovuje práce, kterou děláme, a rádi bychom jinou. Jenže abychom ji získali, potřebujeme umět anglicky. Pak je ale třeba zavřít dveře mezi tím, zda chceme novou práci či nám ještě vyhovuje to, kde jsme. Protože pokud novou práci definitivně chceme a zůstávat v té, co jsme, je dlouhodobě nepřijatelné, pak je ale rázem jasno kolem angličtiny - prostě anglicky musím umět a jdu na to.

Hledejte své vlastní učební metody


A pokud je rozhodnutí jasné, pak už je jen třeba hledat, jak vám osobně vyhovuje se učit. Každý jsme jiný, a tak jednomu vyhovuje mít všude s sebou sešitek se slovíčky a využívat každou volnou chvíli třeba v MHD k opakování, někdo si dá do uší sluchátka s anglickým textem, jiný poslouchá v autě, někdo si pustí anglický film k žehlení, někdo interaktivní CD v počítači, někdo si rád jen tak popovídá u kafe, tak proč ne s někým anglicky mluvícím atd. Není jedna efektivní cesta, jak se jazyk naučit, ale je efektivní cesta pro vás. A ta se najde, pokud máte jasno, že cizí jazyk opravdu ano, že budoucnost bez něj pro vás prostě neexistuje.



Mgr. Anita Michajluková (více o ní zde)



Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.