PELICAN a Buddies program!

10.9.2018 | autor: Redakce PŽ

PELICAN a Buddies program!

Že naše Jazyková škola PELICAN nejsou jen pomaturitní, klasické a firemní jazykové kurzy, už dávno víš! Že v rámci neziskové organizace Spolek PELICAN spolupracujeme s mezinárodními organizacemi na evropských vzdělávacích projektech a vytváříme (nejen) vzdělávací nástroje – to už snad taky víš! Vždyť kolik článků na toto téma už padlo – a kolik jich ještě máme před sebou!

Nicméně, nejen za hranice naší malebné zemičky musíme jít, abychom našli krásné projekty, které mají smysl.A tak dnešní článek představí projekt další organizace, se kterou PELICAN v rámci České republiky spolupracuje – organizace Nesehnutí.

A jelikož si myslíme, že samotnou činnost celé organizace nemusíme až tak dlouho představovat, vrhněme se rovnou na program Společně k rozmanitosti a jejich projekt Buddies.

Společně k rozmanitosti

Program Společně k rozmanitosti si klade za cíl rozpoutat debatu o problému migrace v rámci České republiky a s ní spojenými předsudky, které jsou často doprovázeny nedostatečným respektem ze strany většinové společnosti.

A proto program Společně k rozmanitosti rozvíjí diskuzi na tyto aktuální otázky, hledá odpovědi a praská tak bubliny – jak mediální, tak bubliny předsudků, které se občas vznáší kolem každého z nás.

Jedním z prostředků, jehož výsledkem má být propojený nově příchozích s místními, je projekt (nebo chcete-li systém) Buddies.

Buddies – co to obnáší?

Už jen tím, že mluvíš česky, splňuješ všechny podmínky k tomu, aby ses mohl do projektu zapojit. Jak jistě víš, čeština je jeden z nejobtížnějších jazyků a my máme tu výhodu, že už se jej nemusíme učit (to zdůrazňujeme především našim studentům navštěvujícím pomaturitní studium angličtiny a němčiny, kteří občas nad gramatickými pravidly ohrnují nos).

A když si uvědomíme, že v Brně žije poměrně dost cizích státních příslušníků, kteří by si rádi v pivnici Bláhovka uměli česky objednat Plzeň, přijdeme na to, že přichází právě na nás!

Navíc – jedná se i o skvělou šanci pro Tebe, jak si procvičit cizí jazyky, aniž bys musel navštěvovat třeba firemní vzdělávání. Co tak místo toho raději strávit v týdnu 2 příjemné odpoledne, kdy se dozvíš něco o nové kultuře, a ještě uděláš správnou věc?

Takže – zkus se na chvíli ponořit do představy, že se přestěhuješ do cizí země (třeba i nedobrovolně), neovládáš místní řeč, nevíš vůbec nic o místních zvyklostech – a hlavně, nikoho neznáš. Nepříjemná představa, že ano?

A teď se zamysli nad tím, jak moc by Ti pomohlo mít alespoň z počátku, než začneš navštěvovat jazykové kurzy, po svém boku někoho, kdo by Ti pomohl v nepříjemných situacích a na koho by ses mohl obrátit s žádostí o radu.

Kdo je Buddy

Buddy [bady] je anglický výraz pro kamaráda. Výraz Buddy u Nesehnutí pak znamená ale mnohem víc, než jen to – je to jak kamarád, tak taky průvodce novým městem, lektor, pomocník, poradce a zprostředkovatel informací nejen o zemi a jazyce, ale také o brněnském životě, aktuálních kulturních akcích ve městě, vzdělávacích možnostech apod.

“Pracovní náplní” Buddyho tak může být v podstatě cokoliv, od plnohodnotné výuky češtiny, doprovázení na úřady a pomoc s vyplňováním úředních dokumentů, až po společné trávení volného času.

“Činnost buddyho není předmětem žádné smlouvy a může se měnit a vyvíjet spontánně podle potřeby a dvojice.”

Buddym se může stát prakticky každý, kdo je otevřený novým zkušenostem a je ochoten svému “svěřenci” věnovat pár hodin týdně.Není třeba žádné speciální vzdělání ani kvalifikace – jediné, co bys jako správný Buddy měl mít, je zvídavost, kreativita, přátelský přístup a schopnost komunikovat alespoň jedním cizím jazykem.

Taky to je důvod, proč program doporučujeme našim studentům navštěvujícím pomaturitní studium jazykůna naší škole.

Proč být Buddy?

Být Buddy neznamená jen někomu nezištně pomáhat, znamená to také spoustu pozitiv pro Tebe.Jde předně o nevšední a obohacující zkušenost, kdy si na vlastní kůži zažiješ kontakt s lidmi, a někdy i s celými rodinami, z různých koutů světa.

Dozvíš se tak velmi mnoho o jiných kulturách, ale i o zkušenostech migrantů v České republice. Buddies program je v neposlední řadě zkušeností, která se bude vyjímat ve Tvém životopise, pokud se chystáš na kariéru ve vzdělávání nebo chceš být specialista na mezikulturní komunikaci!

Jedeme v tom společně!

V rámci programu Společně k rozmanitosti budeš mít navíc k dispozici celou řadu odborníků na práci s příchozími, na interkulturní komunikaci a výuku češtiny pro cizince.

S těmi můžeš dle potřeby konzultovat všechny otázky, které Ti během práce vytanou na mysli. Poskytují také pravidelný mentoring a školení. A v neposlední řadě je tu pro Tebe taky Jazyková škola Brno PELICAN!

Tak co, jsi v Brně a nevíš, co s volným časem? Vyzkoušej něco nového, něco, co má smysl! Jestli chceš o tom, jak se stát Buddym vědět víc, zastav se v naší škole PELICAN nebo se přímo ozvi na email vendula@nesehnuti.cz.

Budeme se těšit!

Tvůj PELICAN



Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.