Víte, jakými pravidly se řídí neurolingvistické programování?

7.3.2022 | autor: Redakce PŽ

Víte, jakými pravidly se řídí neurolingvistické programování?

Pod zkratkou NLP se skrývá neurolingvistické programování. Víte, co přesně tato disciplína řeší, na co se zaměřuje a jaká pravidla ctí?

Původ neurolingvistického programování

Vznik neurolingvistického programování je spojován se dvěma jmény. Jedná se o Richarda Bandlera a Johna Grindera, kteří tuto původně psychoterapeutickou metodu vyvinuli v 70. letech 20. století.

 

Teoretickým základem pro jejich práci byla oblast kybernetiky, jazykovědy, matematiky a systematické a ericsonovské terapie. Zároveň vycházeli z průběžného pozorování a následného modelování způsobu práce nejrůznějších odborníků. 

 

Většina technik NLP je v současné době odvozena z pozorování vzorců chování u jednotlivých expertů a expertek v rámci lidské komunikace. Tyto techniky rovněž mnohdy bývají propojovány s metodami koučinku

Jak je NLP definováno

Pojďme se nyní zaměřit na samotnou definici NLP, se kterou se můžete setkat v nejrůznějších učebnicích a studijních materiálech. Zde bývá NLP popisováno jako studie struktury subjektivní zkušenosti. Tato studie se přitom soustředí na vzorce, které jsou vytvářeny interakcí mezi mozkem, tělem a našim jazykem.

Základní předpoklady neurolingvistického programování

NLP se řídí několika pravidly, pojďme si představit aspoň několik základních. Každý mozek je originál. Na světě tedy nenajdete dva mozky, které by přemýšlely naprosto totožně. 

 

Naše mysl a tělo jsou jeden propojený systém. Pokud tedy uděláme změnu v jednom z těchto systémů, automaticky se to projeví i v druhém systému. 

 

NLP dále ctí pravidlo, že v každé fázi našeho života činíme to nejlepší možné rozhodnutí, které v danou chvíli dokážeme. Abychom mohli něčeho dosáhnout, musíme věřit, že toho dosáhnout můžeme

 

Ať už si vyberete kreativní nebo obětní přístup k životu, vždy to bude otázkou vaší osobní volby. Nikoho z nás nevytváří minulost, ale pouze odpověď na ni. 

 

Více článků z oblasti osobního rozvoje najdete na www.marketahamrlova.cz.



Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.