Hovězí guláš - česká klasika s tureckým původem a maďarskou variací

3.6.2011 | autor: Redakce PŽ

Hovězí guláš - česká klasika s tureckým původem a maďarskou variacíBez nadsázky můžeme říct: "Co kuchař, to guláš." Guláš, ač věčná klasika, má neskutečný počet variací a není radno se hašteřit o té jediné pravé a nejlepší. Lepší je nechat se inspirovat a ochutnávat stále nové a nové varianty guláše. Takže experimentujte, nechte se obohatit a hlavně: pochutnejte si!

Kapka gulášové historie


Nakrájené kostky hovězího masa v omáčce z rozvařené cibule a dochucené paprikou. Zhruba tak vypadal známý maďarský pokrm guláš už před stovkami let. Název je odvozen z maďarského „gulya" (v překladu stádo hovězího dobytka), z toho vznikl „gulyás" (výslovnost „gujáš"), odtud po česku guláš. Zvláštností by pro nás dnes byla jeho konzistence. Více než guláši jak ho známe, odpovídal pokrm spíš hovězí polévce. Maďaři nikdy guláš nezahušťovali moukou, častou přísadou byla mrkev a malé bílé knedlíčky. Guláš také nemusel být nutně pálivý. Pro milovníky ostřejší chuti se nám dochovala jednoduchá rada maďarských pastevců: "Chcete-li pálivý guláš jen pro někoho, vložte při podávání do jeho talíře feferonku nebo chilli papričku."

Málokdo ale ví, že Maďarsko není rodnou zemí pro guláš. Tou je Turecko. Maďaři se guláš naučili od Turků někdy v 16. století, kdy Maďarsko bylo pod vládou Turecka, a přidali do receptu sladkou papriku.

Recept na přípravu guláše


Základem dobrého guláše je cibulový základ a kvalitní dobré maso. Všeobecně platí pravidlo, že kolik dáváte masa, tolik dáváte i cibule.

Nejprve si očistěte a nakrájejte maso na kousky. Výběr masa záleží jen a jen na vás. U nás doma vítězí hovězí kližka nebo vepřová plec. Maso vložte do misky a okořeňte. Naše rada: kořeňte „po indicku", tedy až budete mít pocit, že je to moc, ještě lžičku přidejte. Začněte sladkou paprikou (polévkovou lžíci nebo dvě), pálivou paprikou (polovinu polévkové lžíce), přidejte kmín, majoránku, několik prolisovaných stroužků česneku. Máte doma různorodé směsi koření? Nebojte se a přisypte také trošku. Jen pozor na obsah soli, solte až na konec. Přikápněte olej, promíchejte maso s kořením, aby se krásně obalilo, a nechejte alespoň 10 minut odpočinout.

Dejte osmažit cibuli nakrájenou na hrubo na olej či sádlo. Když zezlátne, přidejte nakrájené maso naložené v koření. Smažte směs za občasného míchání, paprika se opraží a maso pustí šťávu. Přidejte kostku masoxu. Mírně polévejte a duste maso do měkka. Nemusíte podlévat jen vodou, i pivo nebo víno bude guláši lahodit. Guláš je téměř hotov, zbývá jen zahustit. Chcete-li aby si guláš zachoval chuť a barvu, přidáme ještě jeden tip na závěr. Použijte tmavou granulovanou jíšku. Dosolte, pokud je třeba.

Kam za gulášem?


Rok co rok se koná spousta více či méně profesionálních soutěží o nejlepší guláš. Zapátrejte ve svém okolí a jistě na nějakou narazíte. Dobře se bavte a třeba si i zasoutěžte.


Marie Skalická

Foto: www.stylovazena.cz


Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář
Hodnocení: 0
Vložil: PAX Neregistrovaný | 2011-06-29 01:47:15
Tak hezky to začlo a tak blbě skončilo. Tím masoxem a jíškou jste mě dojala.
Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.