Jak na podzimní depresi

24.11.2009 | autor:

Jak na podzimní depresiSe špatným počasím na nás často padá také špatná nálada. Citliví lidé však mohou s pošmourným podzimem pocítit i stav mnohem nepříjemnější - podzimní depresi. Jak zdolat podzimní depresi hravě a bez prášků?

Přestože podzimní deprese není klinicky potvrzená psychická nemoc, psychologové s ní počítají. S ubývajícím teplem a světlem se náš organizmus snáze vyčerpává, takže my sami musíme dbát na to, aby nás tato deprese nepostihla.

Jak podzimní deprese probíhá?

Podzimní deprese v sobě zahrnuje pocity, jako jsou například úzkost, skleslost, letargie, splín, stres, ale má také své fyzické projevy, které jsou nejzřetelnější zejména v poruchách spánku a koncentrace. Ani poruchy příjmu potravy nejsou ničím neobvyklým. Odborníci však tvrdí, že tento stav spojený s úbytkem denního světla spolu se změnou tlaku trvá u někoho jen pár hodin, u jiného však zmizí až po několika týdnech. Tak dlouho může trvat našemu organizmu, než se aklimatizuje na jiné podmínky.

Co dělat proti podzimní depresi?

Sami však nejlépe našemu tělu pomůžeme, když se nám podaří zbavit se špatné nálady. Protože vyčerpání organizmu způsobuje spánkový hormon melatonin, který se do těla uvolňuje, chybí-li dostatečné množství světla a tělesné funkce se zpomalují, musíme energii načerpat jinak. První a nejdůležitější krok nás proto čeká hned ráno, kdy špatná nálada společně s únavou dosahují maxima. Proto ráno hned po probuzení nezůstávejte v posteli. Ihned vyskočte z peřin, běžte se osprchovat a třeba si i zacvičit. Nejlepším lékem na depresi je totiž pohyb.

Dobrou náladou proti depresi

Kdykoli ucítíte příliv smutku, nepoddávejte se depresi, ale začnětě si hledat nějakou zábavu, která vás těší, anebo smysluplnou práci, při které zapomenete na všechna svá skutečná či pouze domnělá trápení. Místo celodenního litování se a utápění se v depresi se raději ponořte do práce a zkuste se soustředit pouze na to. Dejte si také pozor, abyste svou podzimní depresí nezraňovali lidi kolem sebe. Když je nám špatně, často můžeme mít nutkání svádět to na ostatní a být na ně kvůli tomu zlí. Podrážděná mysl dokáže vykreslit spoustu katastrofických scénářů, které ovšem ani zdaleka nemusejí odpovídat realitě. Navíc k tomu, abyste se setkání s podzimní depresí vyhnuli, budete své blízké potřebovat. Jedním z „léků" může být například romantická večeře při svíčkách nebo posezení s přáteli nad sklenkou vína či u šálku kávy.

Zpříjemnit náladu si můžete také vaší oblíbenou hudbou, knihou nebo filmem. Svůj den si zkuste pořádně naplánovat a nenechejte prostor pro nicnedělání. Neodpočívejte s očima upřenýma do zdi, ale vždy si najděte nějakou zábavu, která vás naplňuje. Nezapomínejte ani na sex, který působí jako jeden z nejlepších léků na špatnou náladu.



Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář
Hodnocení: 1
Vložil: Hedvika Neregistrovaný | 2009-11-24 12:55:29
Jo, podzimní deprese je fakt prevít. Já jsem se sotva po čtrnácti dnech nějak probrala k životu. Fakt doporučuju nekoukat do zdi, jak se tady píše, protože to na člověka přijdou takový myšlenky, který už nejsou z hlavy vypudit...
Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.