K čemu je užitečný psycholog či kouč osobního rozvoje?

15.3.2011 | autor: Redakce PŽ

K čemu je užitečný psycholog či kouč osobního rozvoje?Jsem psycholožka a lidé ke mně chodí na konzultace. Nedávno mě jedna paní oslovila s prosbou o konzultaci slovy: „Víte, já si normálně poradím ve většině věcí sama, ale mám jednu věc, co bych s vámi potřebovala konzultovat". V podtextu jsem cítila něco jako stud. Je přece normální, že si se vším víme rady, a když ne, je to v nepořádku. Je to ale opravdu tak, že bychom si nejlépe se vším měli umět poradit sami?

Psycholog jako opravář?


Napadlo mě přirovnání k tomu, když se nám rozbije třeba pračka. Obvykle nevoláme opraváře slovy: "Víte, já si s většinou svých spotřebičů vím rady a opravuju si je sám, jen s tou pračkou bych potřeboval pomoci." Čím to je, že se nestydíme přiznat, že ne všechno umíme a zvládáme, když se jedná o věci okolo nás, a ani nás vlastně nenapadne, že bychom měli všechno, co používáme, umět spravit (mobilní telefon, počítač) atd., ale když se jedná o nás samotné, máme pocit, že bychom si měli se vším, co se nám v životě děje, umět poradit sami, bez pomoci „opraváře"?

Často to dokonce vnímáme jako vlastní selhání, když se nám to nevede, a čekáme velmi dlouho, než se k návštěvě odborníka odhodláme. Mnohdy se ovšem kvůli váhání problém zhorší a cesta ven je obtížnější. Jako kdybychom nechali protékající zavírání od pračky protékat do doby, než zaplavíme celý byt a sousedy.

S čím vám psycholog poradí


Co vlastně může konzultace s psychologem (koučem, psychoterapeutem, konzultantem osobního rozvoje a podobně, zkrátka s někým, kdo se specializuje na rozplétání osobních příběhů) nabídnout? Nemohu samozřejmě mluvit za všechny, ale jen ze své praxe. A já vidím několik užitečných věcí:

1. Psycholog (budu dále pro zjednodušení používat pojmenování psycholog, ale může jít i o jinou podobnou profesi, viz výše) vás pozorně vyslechne, věnuje plnou pozornost tomu, co říkáte. Už jenom tím, že budete o problému mluvit s někým, kdo vám pozorně naslouchá a nebagatelizuje to, co říkáte, nepřerušuje vás a problém vám nerozmlouvá (jako třeba kamarádka: „Tak se tím prostě netrap a hoď to za hlavu"), vám může pomoci - pouhým mluvením o tom, co vás trápí, si leccos ujasníte a trochu se vám uleví.

2. Bude se vás ptát na doplňující data, události, pocity, které máte. Tím vám umožní pojmenovat si a uvidět další souvislosti, které vás předtím nenapadly, čímž se může začít vynořovat cesta, jak z problému ven.

3. Psycholog je někdo, kdo s každým klientem trénuje orientaci v lidských příbězích. A protože mnohé příběhy mají shodné body a principy, na kterých stojí, a zřejmě nejste první, kdo něco takového řeší, může nabídnout možnosti, kudy z problému ven.

4. Nikdo vám do hlavy nevidí a vás život za vás žít nemůže, takže ani psycholog za vás problém nevyřeší, ale pomůže vám porozumět tomu, kterým vaším jednáním jste se do problému dostali. A pak už bude na vás, jestli budete jednat dál postaru, nebo zkusíte jednat jinak. I když to bude nové, nezvyklé a nepůjde vám to hned.

5. Každý životní příběh je jiný, a proto moc nefungují univerzální rady a doporučení. Mnohé principy našeho jednání ale univerzální jsou, i když je každý uplatňujeme v jiné podobě. A odborník vám může pomoci pojmenovat a uvidět, kam vede to, co děláte. A pokud je to tam, kam nechcete, pomůže vám hledat, jak ve vašem konkrétním případě jednat jinak.

6. Žádný odborník na dušezpyt nevlastní ani kukátko do vaší hlavy a duše, ani kouzelnou hůlku, se kterou by udělal abrakadabra a vaše problémy zmizí. Zodpovědnost za změnu leží na vás, ale nemusíte v tom být sami a psycholog je někdo, s kým můžete své kroky konzultovat a snadněji se tak vyhnout tomu, abyste se dostali opět do nepříjemné situace.

Upřímnost k sobě je klíčem k úspěchu


Opravit pračku není totéž, jako vyřešit problém - pračka je neživá, a tak je výsledek dobře měřitelný a předvídatelný, což při práci s lidmi není. A hlavně - jakmile opravář sundá kryt, vnitřek pračky je odhalen a opravář vidí dovnitř. Psycholog do člověka nevidí, a tak může využívat jen své pocity, zkušenosti a zejména to, co je klient ochoten mu odhalit. A čím upřímnější je klient sám k sobě, tím lepší výsledek lze očekávat. Vůbec to tedy není tak, že bychom si každý měli umět s každým naším problémem poradit sami. To neumí ani ten, kdo se na rozplétání zamotaných příběhů specializuje.

 

Anita Michajluková (více o ní zde)




Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář
Hodnocení: 0
Vložil: souhlas Neregistrovaný | 2011-03-16 12:27:52
Dneska člověk prostě nemůže přiznat chybu. Když bych šla k psychologovi, měla bych strach, že mě budou ostatní považovat za neschopnou a za blázna a já sebe taky. Ale dobrý k zamyšlení.
Hodnocení: 0
Vložil: :) Neregistrovaný | 2011-03-16 10:49:47
pěkný článek
Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.