Nezdravá pleť či hormonální výkyvy: Nedostatek vitaminu B8 se může projevit i navenek

20.1.2022 | autor: Redakce PŽ

Nezdravá pleť či hormonální výkyvy: Nedostatek vitaminu B8 se může projevit i navenek

Všichni víme, že zejména v zimním období potřebujeme pravidelně doplňovat několik druhů vitaminů. Jedním z nich je i inositol nebo takzvaný vitamin B8. I když se inositol označuje jako jeden z řady vitaminů B, technicky to vitamin není, protože naše buňky jsou schopny vyrobit jej samy, pokud fungují správně. Pokud ne, jeho nedostatek se může výrazně projevit.

Potrava mozku a pomocník pro trávení

Pro lidské tělo je B8 velmi důležitý, a to nejen pro diabetiky či lidi konzumující ve zvýšené míře alkohol, ale taky pro budoucí maminky a ženy se zhoršenou funkcí vaječníků. Jeho blahodárné účinky podporují metabolismus mastných kyselin, tedy brání jejich ukládání v játrech v podobě „špatného“ cholesterolu.

Spolu s vitaminem B3 zvyšuje peristaltiku střev, podporuje činnost mozku, zvyšuje odolnost vůči stresu a úzkosti, chrání nervy a brání nespavosti. Navíc zlepšuje vstřebávání nejdůležitějšího antioxidantu a „vitaminu mládí“ – E-čka.

Pro zdraví ženských orgánů

Syndrom polycystických vaječníků (PCOS) je aktuálně nejčastější příčinou ženské neplodnosti. Hormonální poruchy vaječníků se můžou projevovat také obezitou, nadměrným ochlupením, vypadáváním vlasů či akné. Inositol pomáhá i při této poruše. Netěhotným reguluje hormonální hladiny, a to při bolestivé menstruaci, náročném přechodu či nedostatečném sexuálním apetitu.

Maminkám zvyšuje šanci na otěhotnění, a to i při umělém oplodnění. Má významný vliv i na kvalitu a zrání vajíček a pokud se užívá během těhotenství, výrazně snižuje riziko těhotenského diabet.

Projevuje se na kůži i vlasech

Co se děje při nedostatku vitaminu B8 navenek? Organismus na něj může zareagovat vypadáváním vlasů, rozšířením kožních zánětů a ekzémů, uvnitř zase zvýšenou hladinou tuku v krvi, cholesterolu v játrech i sníženou obranyschopností organismu.

Snížení inositolu může způsobit i nadměrný příjem alkoholu, kofeinu či některých léků. Pokud tělu výrazněji chybí, zvyšuje se hladina cholesterolu a v horším případě se objeví i ateroskleróza – ukládání tuků do cévních stěn.

V čem najdeme inositol a kolik ho přijmout

Především konzumenti alkoholu, diabetici a ženy s hormonálními poruchami vylučují z těla hodně inositolu, proto je vhodné při těchto stavech vitamin B doplňovat. Hotová jídla v jídelnách a polotovary ho však mají minimální nebo žádné množství.

Nejspolehlivějším zdrojem je lecitin – přírodní látka, která se nachází v potravinách rostlinného původu. Jeho zdrojem jsou například sója, obiloviny, obilné klíčky, semínka, žlutý meloun, pivovarnické droždí, luštěniny, rýže, ořechy, ovoce (grepy, hrozny, hrušky).

Denně bychom měli přijmout ve stravě celkem 4 gramy inositolu, v praxi je poměrně obtížné tuto dávku dodržet – museli bychom denně sníst například 30 hrušek nebo 1 a půl žlutého melounu.

Vitaminové doplňky s inositolem

Doporučené dávkování inositolu v doplňcích je 2 g 2krát denně. Ověřený distributor vitamínových a minerálních doplňků vegmart.cz nabízí Vitamin B8 Inositol v několika kombinacích.



Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.