Bytový architekt - investice, která se vyplatí

24.6.2010 | autor:

Bytový architekt - investice, která se vyplatíV naší zemi není stále příliš obvyklé využívat služeb bytového architekta. Přitom jeho práce nám může ušetřit mnoho peněz. Bytový architekt tu není proto, aby vám vyzdobil byt podle nejnovějších trendů, vybral nejluxusnější nábytek a sladil záclony s klikami u dveří. Je tu proto, aby byt nebo dům přizpůsobil vám. Jeho úkolem je vytvořit bydlení, které vám bude vyhovovat a sloužit. Na následujících řádcích zjistíte, jak vybrat toho správného bytového architekta, jak se postupuje při realizaci návrhu interiéru a kolik nakonec zaplatíte.

Jak vybrat ideálního bytového architekta

V první řadě musíte sami vědět, co všechno budete po bytovém architektovi chtít. Můžete si například nechat navrhnout jen jednu místnost nebo kompletní rekonstrukci panelového bytu. Důležitou součástí je komunikace mezi zákazníkem a architektem. Pokud vám architekt donese návrh, který se vám nebude líbit a bude vás přesvědčovat, že jeho varianta je ta jediná správná, raději ho vyměňte. Architekti sice mají více odborných znalostí a zkušeností, to ale neznamená, že se vždy musí trefit. I oni jsou jen lidé s určitým vkusem a životním stylem. Hned na začátku si snažte vybírat architekta, jehož styl vám „sedí“. Většina kvalitních architektů nabízí k nahlédnutí své portfolio, podle kterého můžete dopředu odhadovat jeho zaměření a způsob práce.

Spolupráce s bytovým architektem

Prvním krokem k navázání spolupráce bývá návštěva designového studia zaměřeného na realizaci interiérů nebo kanceláře bytového architekta. Během konzultace sdělíte architektovi vaše přání a představy, seznámíte se s jeho prací a dohodnete se na dalším postupu. Poté obvykle následuje návštěva vašeho interiéru, jeho zaměření a pokud možno i další diskuze nad vašimi požadavky. Na další schůzku by vám měl architekt přinést varianty návrhů, které povedou k finálnímu řešení. Tyto návrhy většinou bývají i barevně sladěné, což ale neznamená, že se jich v tomto směru musíte držet. Konečný návrh by měl být vyhotoven ve 3D a měl by obsahovat i potřebné technické výkresy a popisy. Většina designových studií i architektonických kanceláří nabízí i realizaci návrhu včetně dodavatelů, kontroly řemeslných prací a tak dále.

Cena

Solidní bytoví architekti při stanovování ceny za odvedenou práci vycházejí z Českých stavebních standardů. Konečná cena záleží na velikosti zakázky, náročnosti práce a množství konzultací. U menších prací se zřejmě domluvíte na hodinové sazbě. Ta se pohybuje kolem pěti set korun za hodinu. Častěji se cena počítá z celkových nákladů na zakázku. Honorář bytového architekta tvoří obvykle sedm až dvanáct procent z této částky.


Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.