Jak získat příspěvek na rodinný dům?

28.2.2022 | autor: Redakce PŽ

Jak získat příspěvek na rodinný dům?

Plánujete stavět, nebo vás čeká v nejbližší době rekonstrukce? Jednou z prvních věcí, o kterou byste se měli zajímat, je možnost využití státní dotace na rodinný dům. Co stát podporuje a proč?

Úsporná řešení

Současné nastavení státu podporuje úsporná řešení, která umožní majitelům rodinných domů ušetřit za energie. Dotace na novostavbu tak nejčastěji podporují využívání obnovitelných zdrojů energie, ale také celkového konceptu domu, který musí být co nejvíce energeticky úsporný. Dotace na zateplení, nebo také dotace na výměnu oken, pomohou stávajícím majitelům rodinných domů ve snaze trvale ušetřit za energie.

Co je v programu podporováno?

Státní program Nová zelená úsporám dokáže přinést do vašeho rozpočtu až půl milionu korun. Právě tuto částku můžete ušetřit například u novostavby, když budete kombinovat jednotlivá úsporná řešení. Také při rekonstrukci si můžete přijít na několik set tisíc korun a pokrýt tak až polovinu svých nákladů.

Mezi konkrétní úsporná řešení se řadí například tepelná čerpadla, fotovoltaické systémy, solární systémy, systém řízeného větrání s rekuperací, zelená střecha, nebo také využívání odpadní vody jako zdroje tepla. Podporu získají i zateplovací systémy, nebo třeba výměna stavebních otvorů jako jsou okna nebo dveře. Státní podporu získáte i na menší projekty, jako je třeba stínicí technika, nebo na změnu manipulace s dešťovou a odpadní vodou.

Kdo může žádat?

O státní dotaci může žádat každý majitel nebo stavebník rodinného domu nebo nemovitosti ve výstavbě. Dotaci tak dostanete i v případě, že jste se rozhodli o dům na klíč. Po splnění podmínek je vám dotační výše příspěvku vyplacena přímo na váš účet. Dotace se vyplácejí vždy zpětně, po doložení správného postupu během stavebních a rekonstrukčních prací.

Příspěvek na rodinný dům vám pomůže správně nastavit energetické standardy vaší stavby.



Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.