Ochrana proti vlhkosti a nečistotám

31.1.2022 | autor: Redakce PŽ

Dřevěné obklady a podlahy je zapotřebí chránit nejen proti biotickým škůdcům, ale i různým abiotickým činitelům, které dřevo degradují. Nejvíce je ohroženo v exteriéru, kde na něj působí především vlhkost a voda, ale též sníh, vítr, námraza, též UV záření a vysoké teplo.

Dřevo nejvíce degraduje z důvodu vlhkosti. Současně však nemá ani samočisticí schopnost, a pokud jej chceme zachovat v jeho původní kráse, potřebujeme jej chránit rovněž proti ušpinění.

Dřevo patří i do exteriéru

Přestože exteriér dřevu z hlediska klimatických podmínek nesvědčí, dřevo naopak svědčí exteriéru. Je jedno, jestli budeme mluvit o zahradním nábytku nebo obkladech venkovních zdí. Dřevo však potřebuje ošetřovat vhodnými prostředky. Spásným není ani odklon od tradičních evropských dřevin, především od cenově dostupného smrku a modřínu. To proto, že rovněž údržba tropických dřevin pomocí speciálních olejů na tvrdé dřevo není snadnou. Tyto oleje bývají navíc drahé, stejně jako samotné exotické dřevo a výrobky z něj. Proto je první důležitou ochranou dřeva před vlhkostí jeho vhodný výběr.

Není dřevo jako dřevo

Ať již si vybíráme palubkypro venkovní obklady, nebo terasové palubky, musíme si správně vybrat materiál těchto dřevovýrobků. Z českých dřevin jsou nejodolnější listnáče – dub letní i zimní a akát, dobré vlastnosti má i ořešák. Z jehličnanů pak nejodolnější vlastnosti nabízí zerav řasnatý, tis červený, dále pak douglaska, modřín a borovice lesní. Obecně je výrazně odolnější jádrové než bělové dřevo. Často používaný smrk z českých lesů má i ošetřený ve venkovním prostředí životnost pouhých 5, maximálně 10 let. Avšak smrk je díky své ceně i vzhledu, který na rozdíl od borovice nečervená a na rozdíl od modřínu nešedne, velmi žádaným. Řešením je pořídit si severský smrk. Jeho odolnost povětrnostním vlivům je výrazně větší. Roste v nepříznivých klimatických podmínkách velice pomalu. To dává dřevu lepší vlastnosti s vyšší odolností. Proto je ideální například i pro srubové palubkya terasová prkna – rýhovaná i hladká.

Zaměřte se na správnou konstrukci obkladu

Dřevo rozhodně nejde nalepit na podlahu původně betonové terasy, ani přímo navrtat do venkovní zdi domu. Vždy jsou nutné odvodněné, nebo odvětrávané konstrukce. Například odvětrávaná konstrukce obkladu fasády se pak dá skvěle využít i k aplikaci zateplovacího materiálu. Dřevo je však nutné osadit na lišty, někdy dřevěné, lépe však na hliníkové a nechat obkladové palubkydýchat. Odvětrávaná konstrukce je sama o sobě částečnou, avšak důležitou ochranou dřeva proti vlhkosti.

Impregnujte a natírejte!

Samozřejmě se jako ochrana venkovních dřevěných palubkových obkladů či terasových prken nesmí opomenout impregnace a nátěry. Ty bývají někdy i kombinované. Umí chránit dřevo často nejen před abiotickými činiteli, ale též před biotickými škůdci. Velice účinné bývají hydrofobní impregnace, které mají schopnost odpuzovat vodu a zabraňovat jejímu pronikání do struktury dřeva. V poslední době jsou hitem nano impregnace dřeva. Ty bývají často univerzální a dají se používat na různé typy materiálů současně. Pracují s efektem tzv. lotosového květu. Ten, i když se vynoří z bláta a vody, sám se očistí. Jeho povrch totiž na sobě neudrží nečistoty, ani kapky vody. Nanotechnologie mění vlastnosti látek na atomární úrovni, zatímco běžná ochranná chemie pracuje s pouhými molekulami.

Impregnace i nátěry ve venkovním prostředí musí být schopné odolávat rovněž UV záření. To je všudypřítomné a bez UV odolnosti by nebylo dřevo těmito nátěry dobře chráněno. Nátěr by rychle degradoval a ztratil svůj účinek.

Jak tedy správně na ochranu dřevěných obkladů, fasád či podlah v exteriéru před vlhkostí a nečistotami?

Určitě nestačí pouze jedno opatření. Důležitá je kombinace kvalitního a vhodného dřeva palubek a podlahových prken, správné konstrukce obkladu či správná pokládka terasových prken. Samozřejmostí pak musí být vhodná hydrofobní impregnace a UV odolný nátěr, nejlépe opět s hydrofobními vlastnostmi.



Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.