Okrasný jehličnan jako dominanta vaší zahrady

4.10.2017 | autor: Redakce PŽ

Okrasný jehličnan jako dominanta vaší zahrady

Máte okrasnou zahradu a přemýšlíte nad tím, jaký prvek by ji nejvíce rozzářil? V tom případě můžeme rozhodně doporučit okrasné jehličnany. Víte, jaké základní druhy existují?

Proč zrovna jehličnan

Jehličnany můžeme zařadit do třídy nahosemenných rostlin. V literatuře se přitom někdy můžeme setkat i s označením konifery, což znamená šiškonoši. Co se týče historie, pocházejí první jehličnany z období karbonu v prvohorách. Vývojově jsou tak jehličnany rozhodně starší než stromy listnaté.

Jaký jehličnan si vybrat

Stojíte nyní před rozhodnutím, který z jehličnanů si vlastně na svoji zahradu umístit? V podmínkách našeho klimatického pásma je vůbec nejrozšířenější řád borovicotvarých jehličnanů. Ten totiž zahrnuje všechny jehličnany, které u nás běžně rostou. Tedy například borovice, smrky, jedle nebo jalovce.

Pokud vás zaujme borovice kleč, musíte počítat s dostatečným prostorem, který tato dřevina vyžaduje. Odměnou vám bude celoroční přísun zeleni ve vaší zahradě.

Další variantu představuje cypřišek tupolistý, který ve své domovině dorůstá úctyhodné výšky 20 metrů. V případě pěstování na něm oceníte především to, že velmi dobře snáší řez a nejrůznější tvarování.

Třetí oblíbenou variantou je jalovec čínský. Tento šedomodře zbarvený jehličnan můžete použít jako solitéru nebo jej třeba umístit do suchých vřesovišť. V horkých dnech vás potěší příjemným uvolňováním vonných silic do ovzduší.

Vůbec nejoblíbenějším okrasným stromem českých zahrad je jedle korejská. Ta se pyšní zejména elegantním štíhlým tvarem a zvláštními překrásnými fialovými šiškami.

Více informací o okrasných stromech najdete na www.okrasne-stromy.cz.Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.