Dřevo přinese interiéru nádech přírody

28.1.2014 | autor: Marie Baxová

Dřevo přinese interiéru nádech přírody

Dřevo je stále velice oblíbený materiál používaný jak při stavbách nebo jako součást interiéru. Přináší do domova teplo, útulnost a také nádech přírody.

Dřevo používáme v interiéru pro obklady stěn nebo stropů, na zhotovený podlah, schodů, zábradlí, ale hlavně se využívá k výrobě nábytku. Každý druh dřeva oplývá jinými vlastnostmi. Měkké dřevo jako je lipové, topolové nebo vrbové se snadno opracovává naopak borovice nebo tis se považuje za tvrdé dřevo.

Je libo masiv?

Masivní nábytek se vyrábí z velkých kusů dřeva, není lepený z dílčích kusů ani lisovaný a získat ho můžeme z jakéhokoliv dřeva. Masivní nábytek lze vyrobit v jakémkoliv stylu jako je rustikální, exotický či orientální.

Masiv nebo dýha

Někdo se může domnívat, že nábytek z masivu je kvalitnější. Dýha může masivu velmi lehce konkurovat, záleží ovšem na tom, zda je přírodní nebo umělá. Dýhový nábytek má mnohem vyšší hmotnost a jeho oprava může být velmi obtížná. Dýha ovšem nabízí větší tvárnost a odolnost povrchu.

Exotická dřeva

Především v nábytkářské výrobě se používají velmi kvalitní exotická dřeva. Mezi nejčastější patří wenge, cedr, iroko nebo teak. Mezi nejoblíbenější dovážené druhy patří palisandr, který má zlatohnědou barvu a tak dodává nábytku velmi atraktivní vzhled. Tropická dřeva jsou tvrdší a jsou odolnější ve vlhkém prostředí a jsou proto oblíbená při výrobě například koupelen. Mezi nejkvalitnější druhy patří teak. Díky své odolnosti vůči povětrnostním podmínkám, je používán při výrobě zahradního nábytku, který může zůstat venku celoročně, ale ani mráz nebo déšť mu neuškodí. Jeho povrch je upraven většinou přírodním olejem nebo moření.Autor: Marie Baxová

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.