I bodová světla přispějí k pověstnému „teplu domova“

5.1.2022 | autor: Redakce PŽ

 

Taky přemýšlíte, co se na tom pověstném teplu domova podílí? Někdo by řekl, že krbová kamna, jiný pohodlné vybavení místnosti, další zase bude mluvit o přítomnosti těch nejbližších a nejmilejších. Všichni mají pravdu, přesto jednu důležitou věc opominou. Tou je správně vybrané osvětlení.

Bez něj by totiž domov nebyl skutečným domovem. Jen si představte, že nevidíte, kde se nalézá jaký kousek nábytku a zakopáváte o něj. Domov má být bezpečným útočištěm, a to by jaksi nebyl. Chcete jít s dobou? Vsaďte na bodová světla, která jsou moderní, stylové i praktické.

Bodová svítidla získávají na popularitě

Ještě poměrně nedávno si nikdo z nás nedovedl představit, že by v kuchyni, obývacím pokoji nebo ložnici měl něco jiného než stropní lustr. Doba se ale mění, a i když jsou lustry klasikou, která se asi nikdy neomrzí, stále častěji saháme i po bodovkách. Zejména tam, kde jsou nízké stropy nebo nás trápí nedostatek prostoru.

Jaké jsou přednosti bodovek?

I taková drobnost, jakou bodovka bezesporu je, dokáže změnit vyznění vašeho bytu nebo domu. Hravě osvítí každý kout, schodiště nebo vitrínku s tím, na co jste obzvlášť pyšní, stejně tak odvede pozornost od místa, které nechcete vystavovat na odiv.

Mezi další klady bodovek patří cenová dostupnost, prostorová nenáročnost a to, že se hodí téměř do každé místnosti. Bez obav je můžete instalovat i do koupelny, jen si pohlídejte potřebnou ochranu proti vniknutí vody a jiných nečistot.

Na co se zaměřit, když vybíráte bodové osvětlení?

Bodovky jsou moderní a efektní, přesto se některým mohou zdát nepraktické. V interiéru při jejich použití může vzniknout kontrast, který bude někomu nepříjemný, stejně tak může být problémem maličko náročnější údržba. Když si ale bodovky správně vyberete, tyhle drobné mínusy bohatě převáží jejich přednosti.

Krok první: Jaké bodovky vlastně chcete?

Jak by byl život nudný, kdybychom si nemohli vybírat? I v případě bodovek je nabídka na trhu bohatá, a to nejen do barvy, ale i do provedení. Z čeho můžete vybírat?

  • Zapuštěná nebo zahloubená bodová svítidla, která napevno zabudujete do stropu a dál s nimi už nelze nijak hýbat.
  • Nastavitelná bodová světla s vlastní základnou, která můžete libovolně upravovat a nasměrovat tam, kam zrovna potřebujete.
  • Jednobodová nebo vícebodová přisazená světla, která se nezapouští do stropu.
  • Nábytkové bodovky

Krok druhý: Halogen nebo LED?

Další rozhodování nastane ve chvíli, kdy řešíte zdroj světla. Volit budete asi mezi LED žárovkou a tou halogenovou. Která je lepší? To záleží. Halogenová žárovka nabídne jen jednu barvu světla (teplou bílou, LED žárovka disponuje celou paletou od bílého denního až po velmi teplé bílé světlo. Navíc vás potěší delší životností a menší spotřebou energie.

Krok třetí: Zvažte rozmístění bodovek a s tím i jejich potřebný počet

Na čem u bodovek záleží asi nejvíc? Jednoznačně na správném rozmístění. Jedna z nich by měla být přímo nad tím, co chcete osvítit, další pak ve vhodné vzdálenosti. Tu vypočítáte tak, že výšku stropu vydělíte dvěma.

Náš tip: Kromě vzdálenosti je důležité pohlídat si i rohy místnosti, bodovky by měly být aspoň metr od nich.Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.