Podle čeho vybrat vhodné malířské plátno?

13.6.2021 | autor: Redakce PŽ

Pokud chcete vyzkoušet malování akrylovými barvami, neobejdete se bez vhodného plátna. Malovat na mizerné plátno je jako stavět dům z párátek. Sice můžete vytvořit architektonické mistrovské dílo, ale nebude trvat dlouho, než se rozpadne. Jestliže tedy něčemu věnujete hodiny úsilí, navíc si pořídíte drahé barvy, měli byste mít jistotu, že vám výsledek vydrží. V následujících řádcích vám proto prozradíme, jak vybrat malířské plátno.

Během renesance se začalo používat konopné plátno. Bylo totiž snadno dostupné, protože se z něj vyráběly lodní plachty. V současné době se malířské plátno vyrábí především z bavlny nebo lnu.

Bavlněné malířské plátno

Bavlněné plátno na malování je nejběžnější typ, který se dodává v různých gramážích a vazbách. Vazba odkazuje na to, jak pevně jsou vlákna tkaná dohromady, zatímco gramáž udává hustotu materiálu neboli jeho váhu o rozměru jednoho metru čtverečního. Většina pláten dostupných v obchodech s uměleckými potřebami má gramáž 200 až 230 g/m2. Dobré plátno na malování má gramáž kolem 280 až 340 g/m2, přičemž plátna s nižší gramáží nejsou tak hladká a pevná. Varianty s gramáží 380 g/m2 jsou zase ideální volbou pro akademické tvůrce.

Bavlněné plátno natažené na rámu, které si většina malířů kupuje, je již opatřeno základním nátěrem, a to jednou nebo dvěma tenkými vrstvami akrylového gessa. V takovém případě můžete začít ihned s malováním. Bavlněná plátna se navíc pyšní následujícími výhodami:

 

  • skvělý poměr cena a výkon,
  • použití pro všechny techniky malování - od klasické malby přes olejomalbu až po pouring,
  • pružnost.

 

Lněné plátno

Vyrábí se z vláken lněné rostliny, a proto obsahuje přírodní oleje, díky nimž je plátno odolné vůči plísním. Sice je dražší, ale naopak zase silnější. Lněné plátno je vhodné především pro větší malby, navíc potřebuje silnější rám, aby nedošlo k deformaci a prohnutí. Vybrat si můžete z různých gramáží a textur - od hladkých až po velmi drsné. Pro abstraktní tvorbu se používají drsnější povrchy, pro portréty a detailní práci zase hladší povrchy.



Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.