Vybíráme tepelné čerpadlo typu vzduch - voda: Na co si dát pozor?

29.6.2016 | autor: Redakce PŽ

Rozhodli jste se, že si pořídíte tepelné čerpadlo vzduch voda, ale nejste si jistí, jestli je skutečně správnou volbou? Navíc netušíte, na základě jakých kritérií vybírat? Připravili jsme pro vás několik záchytných bodů, které vám budou při výběru nápomocné.

Opravdu je pro vás systém vzduch - voda vhodný?

Tepelné čerpadlo vzduch - voda patří k nejpreferovanějším systémům, ale přesto není vhodné pro domy, které mohou využívat energii získanou plošným kolektorem. V takovém případě je ekonomičtější systém země – voda, který je až o třetinu úspornější a navíc má výrazně delší životnost než čerpadlo vzduch – voda.

Další výjimkou jsou domy v horských a podhorských oblastech. I pro ty je vhodnější systém země – voda, a to kvůli nižším průměrným teplotám vzduchu, které by zbytečně zvedaly náklady na provoz čerpadla vzduch – voda.

Výkon hraje klíčovou roli

Má-li tepelné čerpadlo rodinný dům pracovat efektivně, měl by výkon pokrývat 50 – 100 % tepelné ztráty při nejnižší lokální výpočtové teplotě. V praxi to znamená, že pokud tepelná ztráta objektu při  teplotě např. -15°C dosahuje 17 kW, mělo by čerpadlo disponovat výkonem od 8,5 do 17 kW.

Dva způsoby ohřevu teplé vody

Některá tepelná čerpadla ohřívají teplou vodu celoročně, jiná ji pouze předehřívají a poté dohřívají na požadovanou teplotu v elektrickém bojleru. Mnohem ekonomičtější jsou tepelná čerpadla, která vodu ohřívají bez nutnosti dalšího dohřívání.

Jak je to s regulací teploty?

S termostatem si rozhodně nevystačíte. Budete potřebovat ekvitermní regulátor, který upravuje teplotu topné vody na základě aktuální venkovní teploty. Fajnšmekři mohou sáhnout po některém z moderních systémů s dálkovým ovládáním (např. přes aplikaci ve smartphonu).

Nechte si poradit od odborníků

Kritérií, ke kterým byste měli při výběru tepelného čerpadla přihlížet, je daleko více. Nechcete-li udělat chybu, obraťte se na renomovanou firmu PZP HEATING a.s., která má s vývojem a výrobou tepelných čerpadel letité zkušenosti. Konkrétní ceny vám prozradí ceník tepelných čerpadel.Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.