Pracovní židle

21.12.2008 | autor:

Pracovní židle

Ohromným fenoménem dvacátého století je vynález počítače. Své uplatnění našel snad ve všech sférách našeho života, z nichž nejvýznamněji poznamenal právě oblast práce. Stále více přibývá zaměstnání, ve kterých trávíte prakticky veškerý čas prací na počítači. Stejné je to například i u studentů, kteří přes internet zařizují vše, co by dříve museli řešit osobně na studijním oddělení nebo se svými učiteli. S tím vším bezprostředně souvisí sezení. A právě ergonomicky správná pracovní židle je hlavním předmětem úvah mnoha výrobců sedacího nábytku.

Musíme si uvědomit, že každé sezení zatěžuje páteř. Pod vlivem zatížení jednostranného aparátu dochází k potížím s ploténkami. Sezení není pouze statická činnost, při které vlivem gravitace uvolňujeme sed a zakulacujeme záda, ale také dynamická, která vyžaduje velké množství energie a může vést k únavě. Požadavek správného sezení je otázkou pro designéra a konstruktéra. Ti musí vytvořit židli tak, aby nás nebolela záda a hýždě. Jak ale takovou židli poznáte?

Každý z nás je individualita, a proto je nutné vybírat nábytek přímo s tím, kdo ho bude užívat. Je velmi vhodné, když si ho můžete ozkoušet přímo v prodejně. Při správném sezení musí být zachován přirozený tvar páteře a židle se musí přizpůsobit vašim tělesným proporcím. I když vytváří podpěru pro tělo, musí zároveň umožnit co největší volnost pro pohyb. Ustrnutí v jedné poloze totiž působí nemalé zdravotní potíže. Při výběru se soustředíme na to, zda je sedák vhodně tvarován a může měnit polohu. Výšku sedadla volíme tak, aby lýtko svíralo se stehnem pravý úhel. Zaoblení a mírné snížení přední částí odlehčí stehnům a zlepší tak krevní oběh nohou.

V oblasti sedacího nábytku dochází neustále k novým vývojům a výzkumům. Prokázalo se, že sedadlo, které neustále kmitá na pružinách, má pozitivní vliv na posilování našich svalů. Další vychytávkou je tzv synchronetika. Ta zabezpečuje posunování opěradla podle polohy sedadla.

Pokud si stále nevíte rady, pořiďte si „inteligentní židli“, která při dosednutí člověka nejprve zváží a pak automaticky nastaví požadované parametry tuhosti podepírání těla.



Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.