Věcné břemeno

23.8.2018 | autor: Redakce PŽ

Věcné břemeno

Jak už vyplývá z názvu, věcné břemeno je něco, co vás bude tížit. O tom jak moc, už většinou rozhoduje jen a jen lidský faktor. Věcné břemeno se váže k nemovitostem, proto je dobré při jejich nákupu tuto skutečnost zjistit. Setkat se s nimi můžete jak u rodinných domů a bytů, tak i u pozemku. Nejčastějšími věcnými břemeny jsou studna, lidé, příjezdová cesta nebo telefonní kabel či vodovodní potrubí, které je potřeba jednou za čas udržovat.

Dle zákona věcné břemeno omezuje vlastníka nemovitosti ve prospěch osoby oprávněné, což bývá soused, příbuzný či údržbáři. Věcné břemeno je převáděno spolu s nemovitostí a možnosti jeho zániku jsou často velmi omezené. Prakticky je to možné pouze po právních událostech, jako jsou zánik nemovitosti, rozhodnutí státního orgánu nebo při změně poměrů. V nejlepším případě se vám může podařit sjednat s oprávněnou osobou Dohodu o zániku věcného břemene.

Nejčastěji se setkáte s věcným břemenem, které vám nařizuje něco strpět. Například budete muset povolit průchod cizích osob přes svůj pozemek nebo jim umožníte přístup ke společné studně. Strpění doživotního užívání nemovitosti se může stát noční můrou, pokud si s osobami, které budou mít právo používat některé místnosti, nebudete rozumět. Jiným druhem je věcné břemeno, které vám nakazuje se něčeho zdržet. Brání vám tedy například v rozšíření zastavěné plochy. Naopak „něco vykonat“ vám dává za povinnost udržovat příjezdovou cestu v provozu schopném stavu.

Počet věcných břemen k jedné nemovitosti není omezen, pokud se jedná o případy, kdy nebudou vzájemně slučitelná. Některá břemena se sepisují jen na dobu určitou nebo k určitému účelu. K jejich zániku tedy dochází po uplynutí doby nebo dosažením daného účelu. Veškeré údaje o věcném břemenu vždy bezpečně zjistíte na katastrálním úřadu.Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.