Jak pečovat o svou matraci

3.1.2013 | autor: Redakce PŽ

Jak pečovat o svou matraci

Všude dobře, doma nejlépe. Tradiční úsloví, které nás napadá vždy, když se po dovolené, služební cestě nebo jen po přespání u kamarádů vracíme domů. Snad každý se těší, až se zachumlá do peřin ve své pohodlné posteli. I z vašeho oblíbeného lože se ale může stát místo, kam se vracíte neradi. Zkuste tomu proto předejít vhodnou péčí, díky které budete svou postel stále milovat.

 

Ochrana povrchu matrace

To, co vás zaručeně vyděsí při příjezdu do jakéhokoliv hotelu je, když pod prostěradlem objevíte zažloutlé skvrny od potu, od vína apod. Proto, abyste si udrželi svou matraci čistou, pořiďte si pratelný, ochranný potah.  Předjedete tak množení bakterií i strachu z trvalého poškození matrace, pokud se vám v posteli podaří vylít sklenku červeného. Na trhu seženete potah voděodolný i antialergický.

Na postel je dobré si pořídit i vhodný přehoz. Nebudete se tak muset děsit pokaždé, když si na ni někdo sedne ve špinavých džínech nebo pokud se vám na ní uvelebí domácí mazlíček.

Čištění

Pokud už na matraci skvrny máte, dbejte při jejich čištění na rady v příbalových letácích a etiketách. Případně se zeptejte svého prodejce. Mokré čistění, nevhodný prostředek a přílišné zahřívání jejího povrchu často způsobuje nenávratné poškození. Mimo toho, že si poničíte její výplň, mohou se vám v ní i rozmnožit roztoči a bakterie. Pokud tedy není mokré čištění nutné, matraci jen vysávejte.  Není-li nazbyt, čistěte ji jen navlhčenou houbičkou.

 Vhodný přípravek vybírejte podle druhu náplně matrace, protože aloe vera potřebuje jinou péči než bambus nebo karbon. O vhodném prostředku se důkladně informujte, i pokud máte vysavač s funkcí čištění matrací.

Vlhkou matraci nechte vždy pořádně vyschnout. Ven na slunce nebo k topení. Pozor, pokud ji dáte příliš blízko k topení, můžete dojít k poškození.

Stop nebezpečné vlhkosti

Vlhkosti na lůžku je potřeba se zbavovat kontinuálně. Postel se při spánku zapařuje a to způsobuje množení plísní a bakterií. Proto z ní ideálně každé ráno (min. ale jedenkrát týdně) sundejte povlečení, otevřete okno a nechte vyschnout. Větrat byste v ložnici měli každé ráno.

Postel nestelte hned, jakmile vstanete. I polštář a peřina jsou po noci trochu vlhké a tak je raději na chvíli přehoďte např. přes židli nebo z okna, aby se provětrali. To samé platí i pro pyžamo. Rozhodně si ho neschovávejte pod polštář. Pokud si tedy nelibujete v bakteriích.

Proleželá matrace? Neexistuje.

Nedovolte, aby po posteli někdo skákal. Poláme tak rošty. Vám se pak bude nejen špatně spát, ale lůžko se tak snadno proleží. Proti deformaci, způsobenou nerovnoměrným rozložením zátěže, svou matraci alespoň jednou měsíčně přetočte. Jednak měňte polohu hlavy a nohou, a jednak ji překlopte na druhou stranu.  Občas ji i přes den jen tak postavte, hezky se vám srovná. Tak byste si měli zajistit, že se vám bude doma spát stále dobře i když už vaše rošty a matrace nebudou úplně nové.



Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.