Chryzantéma - podzimní pýcha zahrady

12.10.2009 | autor: Redakce PŽ

Chryzantéma - podzimní pýcha zahrady

Stejně jako jsou chryzantémy neodmyslitelně spjaty s podzimem, patří také do našich zahrádek. Chryzantéma je oblíbenou dekorací během dušiček, ovšem skrývá v sobě mnohem větší potenciál. Věděli jste například, že tato drobná květinka má přezdívku „listopadka“?  Dejte chryzantémám šanci zútulnit váš domov a zkuste s jejich pomocí vkusně zpříjemnit jeho interiéry.

Chryzantému netřeba představovat

Chryzantéma je nevysoká keříková rostlina, která se vyznačuje drobnými kvítky rozličných barev – od střízlivé bílé a žluté až po výraznou oranžovou či fialovou. Díky tomu dokáže nejen rozzářit vaši podzimní zahrádku, ale také nenáročným způsobem zkrášlit váš slavnostní stůl či ložnici. Původní domovinou rostlinky je Čína, odkud se ve 12. století dostala do Japonska. Dnes je pro Japonce národní květinou a je vysoce uctívána. U nás to tak horké sice není, nicméně i v českých zahradách si chryzantéma našla své místo. Daří se jí v chladnějších a vlhkých podmínkách. Chcete-li, aby vám rostlinka dlouho vydržela, snažte se, aby měla teplotu okolo desíti až patnácti stupňů Celsia. Toho je obtížné dosáhnout zvláště v letních měsících, proto čím je větší horko, tím více vláhy chryzantémám dopřávejte.

Pravidelná péče

Obecně vyžaduje chryzantéma časté rosení a bohaté zalévání. Co se týče půdy, ideální je obyčejná s přídavkem hnoje a písku. V prvních letech života je dobré rostlinku několikrát přesadit, po podzimním odkvětu ideálně do skleníku a na jaře šup s ní zase zpátky na záhon. Pokud chcete, aby byla chryzantéma silnější, můžete ji sem tam prořezávat. Po odkvětu také vyžaduje speciální péči. Ideálně obřežte dlouhé výhonky na jejím stonku a postavte ji do chladu tak, aby měla dostatek světla. Jedná se totiž o rostlinu světlomilku. Pravidelně ji hnojte, ideálně dvakrát do měsíce.

Ideální výzdoba interiérů

Silnou stránkou chryzantém je jejich barevnost. Nejenže se pyšní nespočtem odstínů, ale dokonce samy jednotlivé rostlinky mohou být vícebarevné. Chryzantémy se šlechtí tak, aby měly proužky na okvětních lístcích nebo různě barevné středy. Právě díky barevnosti vypadají květiny skvěle v ozdobných květináčích, vázách nebo obalech. Ty pak můžete rozestavět kdekoli po bytě. Chryzantémy ostřejších odstínů (jako třeba ohnivě červené nebo výrazné oranžové) skvěle rozzáří i obyčejnější interiéry a dodají jim barvu. Chcete například ozvláštnit kancelářské prostory nebo dodat šmrnc parapetu v obývacím pokoji? Sáhněte po chryzantémách a užívejte si energie, kterou vám jejich veselé květy budou dodávat!Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.