Duben na zahradě - tipy a triky. Oslavme Den Země a Velikonoce

19.4.2011 | autor: Redakce PŽ

Duben na zahradě - tipy a triky. Oslavme Den Země a Velikonoce Duben je konečně měsíc, kdy můžeme počítat se stabilnějším jarním počasím. I proto nás zahrádka k práci na ní přímo vyzývá! V následujícím textu si přečtěte, co vše práce na zahradě v dubnu obnáší.

Práce na zahradě v březnu: co na to klasik?


Duben, to je ten pravý a požehnaný měsíc zahradníkův. Ať si jdou do háje milenci se svým velebením máje; v máji stromy a květiny jenom kvetou, ale v dubnu vyrážejí; vězte, že toto klíčení a rašení, ty puky, pupence a klíčky jsou největším divem přírody, a víc už o nich neprozradím ani slovo; seďte sami na bobku a hrabejte sami prstem v kypré zemi, se zatajeným dechem, neboť řečený prst se dotýká křehkého a plného puku. To nelze líčit, tak jako nelze slovy líčit polibky a několik málo jiných věcí.

                                                                                                                                          Karel Čapek: Zahradníkův duben

Řežeme růže, sejeme hrách a ředkvičky

Ukončíme výsadbu ovocných i okrasných dřevin, nově vysazeným stromkům a keřům věnujeme zvýšenou pozornost a v případě potřeby je zaléváme. Meruňky a broskvoně prořezáváme v květu, nebo lépe, pokud chceme mít jistotu úrody, až ve fázi nasazení plodů. Ošetříme klejotokové rány na silných větvích peckovin. Stromy a keře hnojíme, mulčujeme záhony. Vysazujeme salát a košťálovou zeleninu. Sejeme ředkvičky, mrkev, hrách, červenou řepu, mangold a letní salát. Vysazujeme bylinky a léčivky.

Do poloviny měsíce ukončíme řez růží a také rozhrneme hrůbky, kterými jsme chránili báze keřů před mrazem. Dělíme a přesazujeme mohutné trsy trvalek kvetoucích v létě a na podzim. Vyséváme na záhony otužilé letničky (nezapomeneme na měsíček), od poloviny měsíce sázíme mečíky. Koncem měsíce začneme se sečením a přihnojováním trávníku.

Den Země - 22. duben

22. dubna oslavíme Den Země. Nemusíme slavit příliš okázale, stačí se zodpovědně starat o ten kousek země, který nám byl svěřen. Nebuďme pokrytci. Nepohoršujme se nad ropnými skvrnami, pokud často a rádi jezdíme autem. Neroňme slzy na úbytkem motýlů, pokud nejsme schopni na zahrádce tolerovat ani trs kopřiv. Trochu něco dělat bude vždy užitečnější než hodně se pohoršovat. Nemusíme být tak odvážní jako lidé, kteří bojují ve člunu Godzilla s velrybáři. Stačí neubíjet každého živočicha, který se na naší zahradě vyskytne. Ani toho krtka. Dát na zahradě šanci nejen bazénu a garážím, ale i hmyzu a ptákům. Nebuďme líní zjišťovat si informace o původu a konci výrobků, které kupujeme. Volbou při nákupu můžeme ovlivnit velmi mnoho.

Starejme se o své okolí a životní prostředí!

Bojujme za tuleně, velryby, světový mír, brojme proti kácení pralesů a dětské práci. Bojujme ale taky trochu za to, jak vypadá naše město, naše vesnice, naše krajina, naše zemědělská půda, naše lesy a naše zahrada. Zajímejme se o to, jak hospodaří a jak se stará o svěřené záležitosti naše radnice a náš stát.

„V sadě skví se jara květ". Máme krásnou zemi, krásný domov. Dbejme na to, aby takový zůstal. Aby i naše děti věděly, co je to kvetoucí sad. Naše země je to nejcennější, co máme, tak si ji nezničme vlastní lhostejností. Sekačka skvoucí se před garáží a hypermarkety stavěné na „zelené louce" plné ovoce z celého světa (jen ne od nás) zemský ráj napohled nepřipomínají. Mysleme na to, co si představujeme pod pojmem domov a co chceme, aby si pod pojmem domov představovaly naše děti, a třeba nás pak přestanou rozčilovat pampelišky v trávníku a dostaneme chuť vysadit jabloň.

22. duben letos připadne na Velký pátek. Věřící si připomínají ukřižování Krista. Až do Slavnosti Zmrtvýchvstání se podle tradice nemá hýbat se zemí (mj. pracovat na zahrádce), protože je v ní pochován Kristus. Můžeme místo toho myslet na Zemi (i zemi) a plánovat, co s ní a z ní uděláme. Hezké velikonoční rozjímání a ať nezůstane jen u něj.

 

Anna Ogrocká (více o ní zde)

Foto: autorka



Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.