Krmítko pro ptáky

6.1.2010 | autor:

Krmítko pro ptáky
Zima se blíží, zahradu jste již zazimovali, avšak příjemné počasí několika posledních dnů vás do ní neustále láká. Koukáte ven a říkáte si, co jí tak schází, co byste ještě mohli udělat. Zadívejte se pořádně a uvidíte obyvatele, kteří zimu snášejí hůře než my a budou rádi za každou pomoc – ptáci. Krmítko pro ptáky dodá vaší zahradě šmrnc a ještě se tím odměníte ptáčkům, kteří vás během sezóny zbavují škůdců.

Proč se krmítka pro ptáky staví?

Ptáci si potravu přirozeně sbírají v přírodě, když ale většina potravy zmizí pod sněhovou pokrývkou nebo zmrzne, ptáčci mají omezené možnosti, jak potravu získat. Přikrmování pomocí krmítek je tak pro ně často životně důležité. Vás kromě dobrého pocitu může těšit také pohled do romanticky zasněžené zahrady s krmítkem a poletujícími krásnými barevnými tvory.
 
Krmítko pro ptáky musí plnit hlavně jedinou funkci, a tou je úschova pro potravu. Jeho tvar, materiálová skladba a celkový vzhled tak záleží prakticky jen na vás. Kromě klasického dřevěného krmítka se stříškou lze sehnat i varianty s kovem, z plastu nebo se sklem. Nejlevnější pořídíte okolo dvou set korun, speciální designérské kousky pak stojí i tisíc korun.

Výroba krmítka

Nejkrásnější krmítka jsou však ta, která si vyrobíte sami. Představivosti se meze nekladou, v úvahu berte pouze začlenění do krajiny. Zkuste požádat o radu děti, ať vám nakreslí krmítko, jaké si představují. Nejdříve si nakreslete jednoduchý plánek s rozměry. Ze všech možných materiálů se vám asi nejlépe bude pracovat se dřevem. Na zpevnění nebo dozdobení krmítka pro ptáky pak můžete použít kov. Myslete také na to, že ptáčci si musí někam stoupnout a že by krmivo nemělo z krmítka vypadávat. Zastřešení krmítka není nutné, avšak potrava by mohla zapadat sněhem nebo příliš navlhnout. Aby krmivo neleželo ve vodě, zajistěte její odtok pomocí kanálku nebo díry. Na vyšší místo se krmítko dává proto, aby se tam nedostaly kočky, potkani nebo další větší zvířata.

Krmení

Ptáci nejraději zobají různá semínka, hlavně proso, konopí a slunečnici, ovesné vločky, housky, maso, mrkev, ořechy, sádlo nebo lůj. Určitě je neurazíte ani plody černého bezu nebo jeřabin. Speciálně namíchanou směs do krmítek můžete koupit ve specializovaném obchodě pro zvířata, ale i v supermarketech. 


Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.