Listopad na zahrádce

4.11.2010 | autor: Redakce PŽ

Listopad na zahrádce V našem seriálu o každoměsíční práci na zahrádce se dnes dozvíte, jak si poradit se zahradou předposlední měsíc v tomto roce. Listopad je sice sychravý, mnohdy mrazivý a nevlídný, ale i v tuto dobu je třeba, abychom se o naši zahrádku dobře postarali.

Práce na zahradě v listopadu: co na to klasik?


A ještě chryzantémy se nedaly. Jsou křehké a nadýchané, jen tak nahozené z bílé či růžové pěny, zkřehlé jako slečinky ve svatebních šatech. Že je toho sluníčka pomálu? Že nás škrtí šedivá mlha? Že se přes nás plouhají sychravé deště? Vše jedno. Hlavně je třeba kvést. Jen lidé si naříkají do špatných poměrů, chryzantémy to nedělají.

                                                                                                                    Karel Čapek: O krásách podzimu

Péče o zahradu v listopadu


Až do příchodu mrazů můžeme stále vysazovat ovocné stromy a keře a další opadavé dřeviny. Při výsadbě i krátce po ní nezapomeneme na pořádnou zálivku. Stromky a keře je vhodné vysazovat s oporou a při výsadbě přisypat do jámy vyzrálý kompost. Půdu kolem nově vysazených dřevin pokryjeme mulčem. Jako mulč můžeme použít posekanou trávu, shrabané listí apod. Listopad na zahrádce

Růže na konci měsíce zazimujeme - po vypletí záhonu přihrneme růže asi do výše 20 cm zeminou smíchanou s vyzrálým kompostem, případně přidáme ještě chvojí či spadané listí.

Pokud je sucho, keře a stromy důkladně zalijeme. Půdu pod ovocnými stromy vápníme, hnojíme a mělce zryjeme. Pohnojíme kompostem trvalky a okrasné dřeviny.

Na začátku listopadu dokončíme výsadbu cibulovin.

Vysazujeme česnek. Česnek se má správně sázet těsně před příchodem mrazů. Je třeba mít připravený (po rytí dobře ulehlý) záhon. Stroužek můžeme vtlačit přímo do hlíny nebo uděláme rýhy v hloubce výsadby, stroužky pevně usadíme do půdy (podpučím dolů), zahrneme půdou a půdu sešlapeme. Stroužky sázíme asi 8 cm hluboko, ve sponu 30  x  10 cm.
Listopad na zahrádce
Vyhrabeme listí z trávníku - můžeme ho použít jako vynikající pokryvný materiál v ostatních částech zahrady.

S příchodem mrazů zakryjeme skalku chvojím. Nastýlkou z chvojí chráníme rovněž jahodník, trvalky a dvouletky citlivé na mráz.

Kontrolujeme uskladněné ovoce a zeleninu.

Pokud máme rádi ptáky, vyvěšujeme jim krmítka (na zimu) a budky (na jaro). Držíme se při tom doporučení odborníků, například na stránkách České společnosti ornitologické. Pokud máme rádi ježky, hady a jinou havěť, neuklízíme zahradu dokonale a necháme jim někde v koutě velkou hromadu z listí a větví.

Pokojové rostliny chráníme před chladem a průvanem a dopřejeme jim světlo (pomůže i umytí oken). Zaléváme je opatrně. Vydatněji zaléváme a hnojíme jen ty rostliny, které zrovna kvetou či hodně rostou.

Nesmutníme, že už nemůžeme trávit každou volnou chvíli na zahradě a popřemýšlíme, koho a co jsme od jara do podzimu kvůli zahrádce zanedbávali. Je správný čas to napravit!


Autorka: Mgr. Anna Ogrocká (více o ní zde)



Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.