Prosinec na zahrádce aneb Krmíme ptáky

13.12.2010 | autor: Redakce PŽ

Prosinec na zahrádce aneb Krmíme ptákyCo můžeme v zimě dělat na zahradě, když ji pokrývá vrstva sněhu a občas je taková zima, že by ani psa ven nevyhnal? No přece krmit ptáky! Jak na to se dozvíte v naší pravidelné zahrádkářské rubrice.

Práce na zahradě v prosinci: co na to klasik?


Nic platno, všichni to říkají: to nejhorší je teprve před námi, jsme sotva na prahu zlých časů, čeká nás všeho druhu psota, svízel a nečas, tedy zejména: deště a mlhy, holomrazy, tma, vichřice a plískanice, zebavá zima, sychravina, metelice, třeskuté mrazy, náledí a ostatní náležitosti zimy. Ani pánbůh nám nepomůže; musíme si vyhrnout límce a přečkat to, jak to půjde; vydržet do jara; čekat na novou konjunkturu klíčení a květu.
Jenže my lidé rádi mluvíme o knize přírody a říkáme, že se z ní, synu, máš učit. Nuže, synu, v knize přírody je to psáno trochu jinak. Přečkat a vydržet, ano. Ale ne čekat. Začínat s jarem už na prahu zimy. Jít do nejhoršího s naditými a dobře připravenými ranečky nadějí. Teď, v šedivých dnech prosincových, není pro přírodu truchlivý konec roku, nýbrž energický začátek roku příštího. Počínajíc zimou nejeví příroda jenom odhodlání vydržet, nýbrž ještě větší odhodlání rašit a kvést.


Karel Čapek: Útěcha

Jak správně krmit ptáky


zahrada v ziměNejdůležitější prosincovou činností je krmení ptáků. Pokud jste od pozdního léta sbírali a sušili jeřabiny, bezinky, hložinky, trnky, šípky, makovice a semínka bodláků, netřeba vám radit. V opačném případě nabízím pár rad pro začátečníky:

1) Pokud jste líní nastudovat si, čím můžete ptáky krmit, nekrmte je vůbec. Pokud servírujete do krmítka zbytky z kuchyně, plesnivé ořechy či žluklý tuk, přivodíte ptákům v lepším případě zažívací obtíže, v horším smrt.

2) Nekrmte ptáky ničím slaným.

3) Nekrmte je chlebem.

4) Nekrmte ptáky cukrovím. Ani tím spáleným, ani tím, co zbylo, ani žádným jiným.

5) Pokud ptáky začnete krmit, krmte je pravidelně až do jara.

6) Dávejte jim přiměřené dávky krmení často, nejlépe každý den, ne obrovskou hromadu jednou za zimu.

7) Krmítko umístěte na přehledném a bezpečném místě, v blízkosti stromů. Můžete ho přibít na kůl nebo zavěsit na větev stromu. Krmítko by mělo být aspoň metr a půl nad zemí. Nezapomeňte, že budete krmit pravidelně, tak ať kvůli tomu nemusíte lézt do koruny stromu. Když na krmítko uvidíte z okna, budete určitě rádi, že jste s krmením začali.

8) Krmítko by mělo být dřevěné a ne úplně malé (ať se tam vejde i něco víc než jeden střízlík); musí být zastřešené, aby na krmení nesněžilo a nepršelo. Na krmítka se nekladou takové nároky jako na budky, takže s přivřenýma očima je můžete koupit i v nějakém „hobby marketu", ale když trochu zapátráte, seženete dvakrát lepší krmítka za poloviční cenu. Anebo si krmítko vyrobte.

zahrada v zimě9) Jako krmení se nabízí neloupaná slunečnicová semínka (jsou k sehnání v každém druhém zverimexu kolem 20 Kč za kilo, kupte pro začátek pět kilo a nezapomeňte si zkontrolovat, zda nejsou semínka prošlá (plesnivá, žluklá...)). Dále můžete použít ovesné vločky, maso nakrájené na kousky, strouhanou mrkev, kousky jablek, vnitřní sádlo nebo lůj (nesolený!), jakákoliv semena (proso, lesknice, konopí, mák, lněné semínko, řepka), výborná jsou jádra ořechů.

10) Neslané měkké pečivo si schovejte pro labutě a spol., ale krmte s mírou, protože přežrané a tlusté labutě na jaře nezahnízdí. Tvrdé pečivo jim může poškodit jícen, tak si z něj raději namelte strouhanku.

11) Až se půjdete na Štědrý den projít, zvažte, zda několik tvrdých chlebů pohozených ve sněhu, několik namrzlých jablek a plesnivých mrkví na nitích a ohořelé prskavky jsou tou nejlepší a nejpotřebnější nadílkou pro lesní zvěř. Třeba by ona zvěř více ocenila psa na vodítku, ale to jen tak mimochodem...

Kromě krmení ptáků můžete na zahradě odhazovat sníh z míst, kde ho nechcete, na místa, kde bude užitečný jako výborná tepelná izolace a zásobárna vody. Také sněhuláky stavte poblíž svých oblíbených rostlin. Nezapomeňte se kochat krásou zasněžené zahrady, kupte si nějaký ten brambořík a těšte se na jaro. A možná nejdřív trochu na Vánoce.


Mgr. Anna Ogrocká (více o ní zde)


Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář
Hodnocení: 0
Vložil: Haja Neregistrovaný | 2010-12-22 18:11:08
Proč jako nemůžou ptáci cukroví?
Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.