Užitná zahrada může být zároveň okrasná! Zelná a kapustová poezie

24.4.2013 | autor: Eva Musilová

Užitná zahrada může být zároveň okrasná! Zelná a kapustová poezie

Jaký typ zahrádky máte raději ‒ okrasnou, nebo užitkovou?

Někdo si raději s požitkem opečovává květinky v okrasné zahradě, někdo zas nedá dopustit na čerstvě utrženou, vlastnoručně vypěstovanou zeleninu.

Ovšem zdaleka nejvíc je takových zahrádkářů, kteří rádi obojí, a tak si pro potěšení zřídí menší květinovou oázu blízko domu, pod oknem, přede dveřmi, kolem terasy. Užitkovou zahradu pak většinou situují někam dál, "dozadu".

My vám dnes přinášíme inspiraci pro spojení těchto dvou typů zahrádek. Jde o okrasně-užitkovou zahradu, která je hodně často k vidění například ve Francii a některých oblastech Německa. Nejde o žádnou vědu, a přitom výsledek je vynikající!

Kytky, zelí, bazalka

Na zahradě tohoto typu se používají jednak květiny a jiné ryze okrasné rostliny, jednak zelenina a bylinky. Vše se promyšleně zkombinuje tak, aby si rostliny navzájem vyhovovaly a aby tvořily po celou sezonu vyrovnaný okrasný celek.

Tento typ zahrady má několik nesporných výhod: Za prvé, máte kolem sebe krásný "park"; za druhé, taková smíšená rostlinná kultura dlouhodobě prospěje kvalitě půdy na vaší zahrádce, a za třetí, zahrada "prospívá", protože různé druhy rostlin dokážou odpuzovat některé škůdce.

Chtěli byste to vyzkoušet?

Zpočátku asi budete potřebovat tužku a papír.

Nejprve si sepište ty druhy zeleniny, které budete chtít pěstovat, a rozdělte je na dvě části: na ty jarní, rychle vzrostlé a sklizené, jako například ředkvičky a jarní salát, a na ty, které vám na záhonku vydrží dlouho, třeba rajčata, papriky nebo mrkev.

Potom si sepište také bylinky a květiny, jež do zahrádky začleníte.

Dále si načrtněte tvar záhonků a rozmístění cestiček. Pro začátek raději volte jednodušší tvary a teprve až získáte určitou praxi, pusťte se do složitějších.

A pak už můžete začít vymýšlet a kombinovat. Rozhodně bude dobré zjistit si, které rostliny si navzájem v blízkém sousedství vyhovují, a které si vysloveně vadí. Pomohli jsme Vám do začátku a základn informace najdete níže.

Až začnete kreslit své první návrhy, nezapomínejte ani na některé obecné praktické zásady, například:

  • Vysoké rostliny kombinujte s nízkými jen v tom případě, že těm nižším nevadí případné zastínění vyššími.
  • Sázejte vedle sebe rostliny, které mají pokud možno výrazně odlišné listy, ať už jde o tvar, texturu, nebo barvu ‒ pak totiž pořádně vyniknou.
  • Pokud chcete, aby zahrádka nebyla prostě jen pestrou džunglí, nesázejte a nevysévejte příliš hustě. Pokud mezi jednotlivými rostlinami ponecháte trochu volného prostoru, který třeba ještě pokryjete mulčovací kůrou, oblázky nebo šotolinou (můžete je nasypat na netkanou textilii), bude se vaše užitková zahrádka opravdu podobat okrasnému parku.
  • Při výsadbě počítejte s konečným vzrůstem rostliny, i pokud jde o šířku: Jestliže na jaře budou mezi rostlinami větší mezery, nevadí to, ale kdyby byla zahrádka úhledná jen první tři týdny po výsadbě, a po zbytek sezony by byla přehoustlá, mnoho radosti by vám nepřinesla.
  • Do pohledových partií zahrady sázejte pokud možno rostliny, které jsou drobné vzrůstem a vydrží na záhonu dlouho. U okraje zahrady pěkně vypadají menší, zastříhávané keříčky bylinek v kombinaci s dalšími "mrňousky", třeba skalničkami nebo lobelkou. Vzdálenější části zahrady pak patří vyšším rostlinám, třeba tyčkovým rajčatům, slunečnicím, topinamburům.

A na závěr ještě několik tipů na užitkové rostlinys dekorativními listy: ozdobná kapusta, salát, zelí ‒ zelené, červené, bílé, střapaté, kudrnaté; majoránka; barevné bazalky; lichořeřišnice; česnek; mangold; artyčok; pažitka; mrkev…

Co se s čím nesnáší?

  • cibuli nesnáší fazole, hrách, salát, špenát a zelí
  • brambory nesnáší: celer, cibule, cuketa, salát, hrách, okurky, rajčata
  • pórek nesnáší červená řepa, fazole, hrách


Autor: Eva Musilová

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.