Zahradní domky

22.11.2009 | autor:

Zahradní domky
Vlastnit zahradu znamená nejen užívat si kousku přírody i v betonovém městě, ale také nutnost starat se o ni a opečovávat ji. Proto často stojíme před otázkou, kam uklízet potřebné náčiní či jak strávit na zahradě delší čas, aniž bychom se museli vracet večer domů. Řešením jsou zahradní domky. 
 

Typy zahradních domků 

Podle velikosti zahrady a jejího umístění si určujeme, zda bude náš zahradní domek pouze kůlnou na nářadí, nebo ho budeme moci obývat delší čas jako chatku. V městských zahrádkářských koloniích bychom často přivítali větší příbytek, což ale nebývá možné, protože se nejedná o stavební parcelu a stavební úřad by vám větší stavbu nepovolil. Zde si budete muset vystačit se zahradním domkem do šestnácti metrů čtverečních, který stačí pouze ohlásit. I v něm může být ovšem dostatek prostoru pro postel a kuchyňské zařízení. Velikost zahradních domků se pohybuje od necelých čtyř do dvaceti čtyř metrů čtverečních, kde je již potřeba vyřídit stavební povolení.

Při výběru materiálu pro stavbu zahradního domku v naprosté většině vede dřevo. Díky svému vzhledu snadno zapadne do každé zahrady a nenaruší její přírodní ráz. Kromě kvalitního materiálu na samotnou stavbu si musíme vybrat také trvanlivou střešní krytinu a nerezavějící kování. Při vybavování vnitřního prostoru nemusíme tolik dbát na vzhled a můžeme si dovolit pořídit kovové police nebo plastové boxy.  


Zahradní domky na zakázku

Firmy zabývající se výrobou zahradních domků vám nabídnou hned několik modelových typů. Ty nejlevnější se dají obvykle složit na místě jako skládačka a nepotřebují zvláštní přípravu. Pro větší stavby musíte mít vytvořenou betonovou desku. Můžete si ji buď připravit podle požadavků sami, nebo to nechat na odborné firmě. Stejně tak se obvykle můžete rozhodnout, jakou zvolíte povrchovou úpravu. V každém případě však musíte mít na paměti, že se o dřevo budete muset starat, abyste zabránili napadení hmyzem nebo dřevokaznými houbami. Nejlevnější domky stojí do patnácti tisíc korun, ty nejdražší pořídíte kolem čtvrt milionu.


Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.