Zasaďte cibuloviny ještě teď

24.11.2009 | autor:

Zasaďte cibuloviny ještě teďPráce na zahrádce pro tento rok pomalu končí. Ovoce je již sklizeno, půda zryta, listí shrabáno. Pokud jste tak neučinili již koncem léta nebo začátkem podzimu, máte nyní v listopadu poslední možnost zasadit cibuloviny, pokud chcete, aby vám na jaře s prvními i pozdějšími slunečními paprsky vykvetly sněženky, bledule, krokusy, narcisy či tulipány.

Poslední možnost zasadit cibuloviny

Poslední listopadové dny, ještě než přijdou první mrazy, mají zahrádkáři možnost vysadit na okrasnou zahrádku cibuloviny. Ty stačí za příznivého počasí ještě před tím, než půda úplně zmrzne, pěkně zakořenit a v létě pak vykvetou v plné kráse. Při přesazování chraňte cibulky květin nastýlkou - pomaleji chladne i zamrzá, takže vašim kytičkám dopřeje více času se v půdě uchytit. Každá cibulovina potřebuje jiné podmínky pro to, aby se jí dobře dařilo. Většina cibulovin je sice nenáročná, ale pokud jim zajistíte ideální podmínky, odmění se vám bohatými květy.

Co které cibuloviny potřebují?

Jako první vykvétají na jaře sněženky a bledule. Jak název sněženka napovídá, kvetou tyto drobné, něžné květiny, ještě když na zemi leží poslední zbytky sněhu. Sněženkám vyhovuje růst ve skupinkách v kyprých a propustných půdách, nejlépe v dosahu listnatých stromů, které jim zajišťují vláhu. Bledule potřebují o trochu více vláhy, než sněženky.

Další oblíbené jarní květiny - krokusy - naopak dávají přednost hlinitopísčité půdě, která je dobře ozářená sluníčkem. Také krokusy, které obvykle kvetou bíle, žlutě a fialově, rostou rády ve skupinách a po několika letech zplaní.

Narcisy a tulipány jsou květiny zcela nenáročné, kvetou téměř všude, kam je vysadíte, ale pokud jim dopřejete vhodné podmínky, pokvetou více a jejich květy budou o dost krásnější. Rozdíl poznáte sami. Místo pro výsadbu by mělo být slunné a chráněné před nárazovými větry, aby se květy na vysokých stoncích nepolámaly. Půda by měla být lehčí, hlinitopísčitá nebo hlinitá, humózní a mírně zásaditá. Naopak nevhodné jsou těžké zeminy. Na zimu přikrývejte narcisy a tulipány chvojím.Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.