Jak zjistit cenu vozu před prodejem?

2.12.2022 | autor: Redakce PŽ

Jak zjistit cenu vozu před prodejem?

Ať už prodáváte auto soukromě, přes autobazar nebo využijete výkup vozidel, měli byste alespoň přibližně znát jeho pravou hodnotu. Je jasné, že stejnou částku ve všech třech případech nedostanete – soukromý prodej vám většinou přinese víc peněz, ale za cenu ztráty času a energie věnované prodeji. Výkup auta nebo výkup dodávek vyřídíte doslova během pár hodin bez větších starostí.

Kvalifikovaný odhad

Pokud vám nevadí další výdaje (až několik tisíc korun), můžete si na nacenění automobilu pozvat profesionála. Získáte tak skutečně kvalifikované posouzení včetně podrobné zprávy o stavu auta. Existuje také celá řada firem, které se zabývají komplexním poradenstvím a zprostředkováním prodeje. Ty si pak obvykle berou provizi.

Autobazar

Pokud auto nechcete prodávat sami, je vhodné využít k nacenění autobazar nebo autorizovaného prodejce. U nich máte zároveň prostor k vyjednávání, avšak vždy počítejte s tím, že částka, jakou dostanete, bude nižší než ta, za kterou se auto reálně prodá. Na druhou stranu se zbavíte nejen starostí s prodejem, ale i zodpovědnosti vůči novému majiteli.

Soukromý prodej

Když auto prodáváte na vlastní pěst, čeká vás více práce. Nejjednodušším způsobem nacenění automobilu je projet si podobné nabídky aut na internetu v nejrůznějších inzercích a vycházet z nich. Nevýhodou je, že se musíte spoléhat pouze na popis uvedený prodejcem a i cenový rozptyl může být poměrně velký.

Když už jednou prodejní cenu stanovíte, zkuste ji nejprve trochu nadhodnotit, připravíte si tak půdu pro vyjednávání, po jehož skončení budete stále spokojení s výsledkem. Najděte podobnou nabídku s podobnou cenou, kterou můžete argumentovat. Debaty o ceně přenechte na osobní setkání, určitě nenabízejte slevu hned při prvním kontaktu e-mailem nebo telefonem, i když jste si pro ni ponechali prostor. Navíc se může stát, že kupující bude mít zájem i bez slevy.Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.