Při prodeji auta si dejte pozor na jeho přepis

9.10.2019 | autor: Redakce PŽ

Při prodeji auta si dejte pozor na jeho přepis

Prodej automobilu by neměl končit jen podpisem kupní smlouvy a platbou. Neméně důležitým krokem je i přepis auta na nového majitele. Nutno podotknout, že pokud jste se přepisem auta zabývali již před několika lety, mohou vás překvapit určité změny, které od té době proběhly. Jaká úskalí vás mohou při přepisu potkat a na co je dobré si dávat pozor?

Kdo bude přehlašovat?

Ještě před samotným přepisem je dobré si ujasnit, kdo má povinnost auto přehlásit. Zákon stanovuje povinnost prodávajícímu přehlásit vozidlo do 10 dnů od prodeje vozidla. Často ale záleží na domluvě. Rozhodně doporučujeme si tuto povinnost zakotvit již v kupní smlouvě. Vzhledem k tomu, že žádost o přepis vozidla se podává na registru vozidel, který je místně příslušný dle bydliště nebo sídla původního provozovatele (prodávajícího) automobilu, je do jisté míry praktické tuto povinnost založit prodávajícímu. Přítomnost kupujícího v dnešní době ani není nutná, pokud se rozhodne udělit prodávajícímu plnou moc. Nutno dodat, že plná moc musí být stvrzena úředně ověřenými podpisy. Často se však stává, že prodávající nechce mít s vozidlem již další starosti a poskytne plnou moc kupujícímu. To však může být dosti riskantní vzhledem k tomu, že pokud se kupující na přepis tzv. „vykašle“, hrozí sankce prodávajícímu.

Které dokumenty při přepisu s sebou?

Přepis vozidla neprobíhá na „dobré slovo“. Na příslušný registr vozidel si s sebou proto přineste vyplněnou přihlášku k registraci vozidla do registru silničních vozidel, kupní smlouvu, velký a malý technický průkaz, druhou osobu z kupní smlouvy (nebo ověřenou plnou moc), občanské průkazy těch, kteří jsou u převodu přítomni (pokud jde o právnickou osobu, tak i výpis z obchodního rejstříku, popř. živnostenský list nebo koncesní listinu u OSVČ), protokol o evidenční kontrole (nesmí být starší 14 dnů) a zelenou kartu. Za přepis vozidla je nutné také uhradit správní poplatek ve výši 800,- Kč. Nezapomeňte dále také na 400,- Kč za evidenční kontrolu a rozhodně se ujistěte, zda není třeba uhradit EKO daň. Všechny tyto poplatky lze mezi kupujícího a prodávajícího rozložit. Můžete si klidně zakotvit ve smlouvě, co kdo uhradí. Evidenční kontrola se již nedělá „na osobu“, ale „na vozidlo“ – je tedy možné, aby ji zajistil jak prodávající, tak kupující.

Prodáváte auto? Přepis není to jediné, na co byste měli myslet.

Přepis vozidla je důležitým aspektem při jeho prodeji, avšak rozhodně byste neměli zapomenout ani na povinné ručení a další pojištění, která máte k automobilu nasmlouvaná (např. havarijní pojištění). Pokud jednáte se vstřícným prodejcem, nechá vám platné povinné ručení ještě v den prodeje, abyste mohli přepravit auto domů. Kupujícímu však doporučujeme nejlépe ještě ten den si sjednat kvalitní povinné ručení a prodávajícímu naopak povinné ručení zrušit. Nechcete přece řešit pojistnou událost, která byla způsobena vozidlem, které jste již prodali.



Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.