Dunnottarský hrad

16.2.2009 | autor:

Dunnottarský hrad

Hrad Dunnottar leží na strategicky velice výhodně zvoleném místě tak, že je prakticky nedobytný – a to jak z pevniny, tak od moře. Ve skotské historii hrál důležitou roli a nejednou se stal útočištěm důležitých osobností. I dnes je mohutná síla jeho polozřícených stěn doslova cítit, člověk se najednou cítí malý a zcela zřetelně si uvědomuje, že toto místo bylo svědkem již tolika dějinných událostí, že by měl na chvíli sklopit oči a stát tiše.

Když pak opravdu sklopíte oči a zaposloucháte se do vlnobití moře, naskytne se vám pohled na mořské vlny tříštící se o skaliska pod hradem. A tomuto pohledu se jen tak něco nevyrovná.  

Trochu historie


Dunnottar leží jižně od skotského města Aberdeen při samém pobřeží Severního moře, nedaleko městečka Stonehaven. První části hradu byly vybudovány už v sedmém století. V průběhu času podlehl hrad opakovaným nájezdům Vikingů, avšak o tři století později byl opraven katolíky a stal se jejich sídlem, včetně první kamenné kaple Skotska. Podle pověstí William Wallace zapálil právě tuto kapli, ve které tou dobou pobývala skupina anglických vojáků.

Od 14. století se pak stal Dunnottar Castle sídlem jedné z nejmocnějších skotských rodin - Earlů Marischal. Právě za jejich vlády pobývaly v jeho zdech ty nejvzácnější návštěvy: král James II., stejně jako později třeba skotská královna Krvavá Mary.

Dunnottar hrál důležitou rolil při povstání Olivera Cromwella, byly zde střeženy skotské korunovační klenoty, jednu dobu sloužil i jako obávané vězení pro zločince. Počátkem osmnáctého století byl však hrad zabaven vládou poté, co byl jeden z rodu Earlů Marischal obviněn z napomáhání jakobínskému spiknutí ve Francii. Od té doby hrad prakticky chátrá, ale v dnešní době je pod taktovkou rodiny Cowdray-Pearson, která nejenže hrad otevřela veřejnosti, ale snaží se i o jeho nenápadnou, zato však systematickou opravu.



Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.