Práce v hotelech kolem Středomoří

17.3.2009 | autor:

Práce v hotelech kolem StředomoříV posledních několika letech vyjíždějí mladí lidé často do zahraničí za prací. Může se jednat o sezónní brigádu (zpravidla během letní sezóny, která trvá tři až čtyři měsíce), krátké přivydělání během letních prázdnin nebo dlouhodobou práci na rok a déle. Studenty a mládež k tomuto kroku vede zejména vidina peněz, zlepšení jazyka a osamostatnění se. Další motivací může být touha poznat novou kulturu, nové tváře a získání praxe. V letních měsících lákají milovníky tepla zejména země, již jsou omývány Středozemním mořem. Také proč ne, říkáte si, spojím příjemné s užitečným. Letní brigáda však není jen chytání bronzu na pláži. Pojďte si s námi pročíst, jaké výhody a nástrahy pro vás letní brigáda u moře může skrývat.

Kam za prací

Obecně jsou práce v cestovním ruchu nejvíce vyhledávanými sezónními brigádami v Evropě a Americe. Našinci nejčastěji jezdí do Řecka, Itálie, Francie, Španělska, na Mallorku nebo na Maltu. O nejoblíbenější práce jako je obsluha zábavního parku, tanečnice nebo animátor bývá logicky také největší zájem, proto je určitě lepší, máte-li již nějaké předchozí zkušenosti. Hotely však nabízejí množství dalších pozic, kde si vyděláte a lecčemu se přiučíte. Velmi žádány jsou pokojské nebo pomocné síly do kuchyně, dále pak servírky, číšníci, barmani nebo recepční.

Jakou konkrétní pozici se vám podaří dostat závisí na několika faktorech:

-    jazykových znalostech

-    šikovnosti koordinátora

-    angažovanosti a spolehlivosti agentury

-    osobních kontaktech

-    praxi v oboru

Obecně platí, že čím lepší reference o vaší osobě, tím lepší práci dostanete. Například v Řecku stačí komunikativní znalost angličtiny, samotná řečtina není podmínkou. Itálie, Španělsko a Francie však požadují základní znalost oficiálního jazyka v zemi. Samozřejmě čím lepší znalost máte, tím lepší pozici dostanete a tím více si pravděpodobně vyděláte.

Bez peněz do ciziny nelez?

Před odjezdem máte veskrze tři možnosti. Odvážlivci a dobrodruhové mohou zkusit nejriskantnější variantu – vyjet do zahraničí na vlastní pěst a práci hledat sami až na místě. Buď se poštěstí nebo ne. Tato varianta vyžaduje pořádnou dávku sebevědomí a soutěživého ducha, stejně jako pořádný finanční obnos, ať nejste v cizí zemi ze začátku jen o chlebu a vodě. To je samozřejmě trochu nadsázka, pravdou však je, že byste měli myslet na zadní vrátka. Hledání práce v cizině zabere několik dní až několik týdnů, proto se obrňte trpělivostí a optimismem.

Další možností jsou osobní kontakty – od rodiny, známých, přátel. Pokud takový kontakt máte, můžete mluvit o štěstí. Zpravidla máte jistotu zajištění práce i slušného zacházení.

Posledním a nejvyhledávanějším způsobem jsou specializované studentské agentury zprostředkovávající práci v zahraničí. Skvělé je, že vám agentura garantuje práci na místě, nemusíte se tedy bát, že byste odjížděli domů s prázdnou. Nevýhodou je, že si agentury za své služby účtují finanční náklady ve výši několika tisíc. Důležitá je také spolehlivost a solidní jednání agentury, proto zapátrejte po internetu nebo se poptejte po okolí na reference.

Práce i zábava

Také se připravte na to, že práce nebude žádný med. V cestovním ruchu se většinou pracuje osm až deset hodin denně šest dní v týdnu, nejnáročnější práci odvádějí hlavně kuchyňské síly a servírky/číšnici. Nejzábavnější práci mají pravděpodobně animátoři pohybových aktivit nebo moderátoři zábavy. Práce vám může někdy lézt na nervy, jindy zase oceníte teplé počasí a možnost poznávání nových krajů. Výhodou je, že vám hotel zajišťuje ubytování a stravu, což je velká pomoc. Obecně se dá říct, že práce v zahraničí je skvělou zkušeností, kterou by si měl každý alespoň jednou v životě prožít. Domů se vrátíte bohatší o nové zkušeností, zážitky a přátele. 



Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.