Internet věcí již dávno umí víc než rozsvítit žárovku. Rozpumpujte svůj business za pomoci chytrých řešení

9.12.2018 | autor: Redakce PŽ

Internet věcí již dávno umí víc než rozsvítit žárovku. Rozpumpujte svůj business za pomoci chytrých řešení

Chytrá domácnost nebo chytré město jsou pojmy, které kolem sebe slyšíme poslední dobou nápadně často. Lednička, která vám automaticky objedná docházející mléko. To zaplatíte automaticky pomocí předvyplněných údajů kreditní karty, doveze vám ho kurýr přímo před dům a vynese do schodů. Vy nikam nemusíte, šetříte čas a nemusíte si dělat starosti se sepisováním nákupních seznamů.

Nebo si představte, že se vracíte po dlouhém dni v práci domů. Topení začne samo automaticky topit, ještě když jste na cestě a vás čeká příjemně vyhřátá domácnost.

Když přijedete do centra města, chytrá aplikace vám ochotně napoví, kde je volné parkovací místo. Koše na odpadky nejsou nikdy přeplněné, protože pomocí chytrých senzorů si sami dokážou objednat odvoz odpadu.

Z literatury science-fiction do všední reality

Ještě před pár lety tyto možnosti spadali do kategorie science-fiction, dnes už se jedná o nastupující realitu. Všechna tato řešení vycházejí z nového fenoménu takzvaného internetu věcí. Dnešní technologie umožňují propojit téměř cokoliv. Můžete regulovat teplotu v bytě na dálku, otevřít kurýrovi aniž byste byli doma nebo třeba dokoupit mléko, aniž byste sami vůbec věděli, že vám dochází. Kde je váš domácí mazlíček, můžete pohodlně zjistit podle chytrého obojku. Podobně můžete mít přehled třeba o svém automobilu nebo dokonce zdraví. Experti z technologických firem, jako je VIP Trust, internet věcí stále častěji využívají i v běžných firemních řešeních. Rádi vám poradí, kde se jim tyto nové technologie osvědčily a jak je můžete využít i vy.

Jak mi internet věcí může pomoci?

Chytrá řešení jsou navržena tak, aby šetřila energii a čas a zvyšovala pohodlí uživatelů. Monitorovat a řídit je možné téměř vše:

  • Svoje zdraví
  • Svůj automobil
  • Polohu a zdravotní stav dětí nebo domácího mazlíčka
  • Vytápění psí boudy
  • Jídelníček. Ten vám na základě naměřených údajů ohledně zdravotního stavu a momentálního stavu počasí napočítá algoritmus
  • Hlasové ovládání veškeré elektroniky v domácnosti

Týká se mě to?

Mnoho lidí považuje internet věcí za okrajovou záležitost, která je příliš drahá a pro „normálního“ pozemšťana nedostupná. Podle expertů ale bude do roku 2020 internet věcí zahrnovat okolo 30 miliard zařízení. To není rozhodně malý počet a s rostoucím počtem uživatelů klesá i cena, proto jsou již nyní řešení za pomocí internetu věcí dostupná v podstatě každému. Proto se společnosti jako VIP Trust zabývají implementací těchto moderních technologií.

Jak to funguje

Internet věcí je založen na kombinaci elektroniky a senzorů propojených pomocí internetu. Ty si pak navzájem předávají data a jsou schopny spolupracovat. Tím snižují potřebu lidských zásahů a zlepšují efektivitu i úspory zdrojů.

Kde ještě mohu na internet věcí narazit

Typickou aplikací internetu věcí může být například řízení infrastruktury. Spadá sem monitorování a řízení provozu infrastruktury, například mostů, železničních tratí nebo větrných elektráren. Využití najde v plánování oprav a údržby díky tomu, že umožňuje koordinovat úkoly jednotlivých poskytovatelů služeb s jejich uživateli.

Další možností užití je například stavební automatizace použitá pro monitorování a řízení různých typů budov. Tyto systémy pak mají za úkol optimalizovat spotřebu energie a sledovat chování obyvatel.

Internet věcí najde svoje uplatnění i v zemědělství. Pomocí bezdrátových senzorů pomáhá při sbírání informací o okolních podmínkách, jako je teplota, srážky, vlhkost, rychlost větru, napadení škůdců nebo složení půdy. Na základě těchto informací je následně možné automatizovat zemědělskou techniku a minimalizovat rizika dopadu problematických podmínek.

Mezi další uplatnění můžeme zařadit dopravu, monitorování životního prostředí nebo správu energií.

Pokud vás zajímají další moderní technologie, můžete si přečíst náš článek o Umělé inteligenci.



Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.