DAS FILMFEST ukáže několik podob života na hraně, opojný svět hudby i drsnou realitu malebného Tyrolska

31.8.2010 | autor: Redakce PŽ

Dvě města, tři kina, čtyři tematické sekce, deset večerů, 27 hraných a dokumentárních snímků - počátkem října se již popáté vrátí divácky oblíbená filmová přehlídka přinášející výběr toho nejzajímavějšího z aktuální německy mluvené kinematografie. Pod novým názvem DAS FILMFEST od 6. do 10. října ovládne festival plátna kina Lucerna a Evald a poté se jako v minulých letech přesune do prostor kina Art v Brně. Pečlivě vybraná díla německé, rakouské a švýcarské filmové produkce, často s úspěchem promítaná na letošním Berlinale, budou uvedena ve čtyřech sekcích. Tematicky obzvlášť atraktivní je první z nich - Am Limit - zabývající se životem „na hraně" společnosti či za hranicemi konvencí. Naopak uvnitř hranic regionu Tyrolských Alp se drží sekce IFFI Fokus Tirol. Snímky v sekci MusikMania vzdávají hold hudbě. Současné Německo - často v jeho krajních podobách - reflektují krátké filmy uznávaných režisérek a režisérů i nastupující generace uvedené společně pod hlavičkou Noc krátkých filmů.
 
Letos poprvé bude pro návštěvníky festivalu připraven bohatý doprovodný program zahrnující koncerty, diskuse a setkání s filmovými tvůrci. „Po celou dobu konání festivalu bude v kavárně Lucerna zřízena hudební stage, na které se představí přední čeští DJs. Namátkou fh vs Call me Radeq, TOYZ či Iva 8-bitová a Ultramilan. Ve čtvrtek 7. října vystoupí rakouská reggae kapela Iriepathie. Ještě před nimi se představí skupina beatboxerů a tanečníků, kteří spolu s protagonisty snímku Neukölln Unlimited předvedou své umění ve veřejném prostoru pasáže Lucerna," prozrazuje Klára Konečná z Goethe-Institutu. "

Podrobný program včetně filmových synopsí je zveřejněn na stránkách www.dasfilmfest.cz. Vstupenky na jednotlivé projekce budou v prodeji v kinech Lucerna a Evald od 15. září. Lístky na brněnskou část přehlídky bude možné zakoupit od 29. září.

Sekce Am Limit představí snímky, jež kladou divákovi zásadní otázky a přispívají k veřejné diskuzi o nejzávažnějších tématech. Takové, které přibližují životy lidí nalézajících se na okraji společnosti či překračují její konvence. Z historického pohledu nejzávažnější téma v této sekci nabízejí dva filmy věnované temnému odkazu Veita Harlana, jedné z hlavních postav nacistické filmové propagandy. Před sedmdesáti lety natočil nepokrytě antisemitský film Žid Süss, za který byl dvakrát obžalován za zločin proti lidskosti. Ve stejnojmenném hraném filmu, s podtitulem Film bez svědomí, líčí s odstupem režisér Oskar Roehler historii tohoto štvavého propagandistického kusu. Související dokumentární snímek Harlan - Ve stínu Žida Süsse režiséra Felixe Moellera pak s pomocí četných archivních záběrů a poprvé předváděného soukromého materiálu z rodinného archivu vypráví příběh tohoto neblaze proslulého, přesto podle mnohých velmi talentovaného režiséra.

Dokumentární film režisérky Saary Aily Waasnerové Bordelbabá nabízí pohled do duše tří stárnoucích žen, které se na stará kolena začaly živit prostitucí. Jedna z nich situaci výstižně glosuje: „Kterápak žena v mém věku ještě má pravidelně sex?"

Sedm snímků v sekci MusikMania ztvárňuje příběh hudby a tance. Největším tahákem by mohla být již více než milionem návštěv kina poctěná komedie Soul Kitchen německého režiséra Fatiha Akina. Ta přivádí diváky do řecké restaurace v Hamburku, kde vzniká originální hudební scéna. Snímek nadchl porotu i diváky už při svém uvedení na filmovém festivalu v Benátkách. S autorem Soul Kitchen Fatihem Akinem se na Das Filmfestu setkáme i v dalším snímku Zvuk Istanbulu. S kolegou Alexanderem Hackem se vydal na východ, aby zachytili atmosféru města a vytvořili portrét tohoto multikulturního místa skrze jeho hudbu.

Kromě zvuků turecké metropole v sekci MusikMania zazní i další hudební žánry. Hip-hopem je protknut život tří mladých libanonských sourozenců, kteří se v atmosféře sociálně neklidné čtvrti Berlína představené ve snímku Neükolln Unlimited snaží zajistit živobytí pro sebe i svou rodinu. Dalším pozoruhodným filmem v této sekci je švýcarský dokumentární snímek Bödälä režisérky Gitty Gsell. Název filmu je zároveň označením pro rytmické podupávání bot a odkazuje na původní rituální lidové tance, které se postupem času dostaly i na podia a soutěžní přehlídky.

Sekce IFFI Fokus Tirol sdružuje snímky odehrávající se v malebném prostředí Tyrolských Alp a pohlížející zcela nesentimentálně na drsný život pod vrcholky alpských velikánů. Ukazuje, jak tvrdá, překvapivá a kontrastující s idylickou přírodou může být realita.

Ve snímku  Březen se tři přátele vydávají nejen na hranici svých možností, ale společnou sebevraždou je překračují. Za tuto hrůznou studii záhadné smrti natočenou v tyrolském dialektu získal dramatik Klaus Händl v roce 2008 v Benátkách Stříbrného leoparda. O trojici kamarádů, která svérázně protestuje proti nerovnému rozdělení bohatství ve světě, pojednává Občanská výchova režiséra Hanse Weingartnera. Jednu z hlavních rolí zde ztvárnila hvězda filmů Good Bye Lenin a Hanební pancharti Quentina Tarantina - talentovaný Daniel Brühl. Ve filmu Na plnej plyn dává Sabine Derflinger nahlédnout do zákulisí tyrolského zábavního turismu a další ze snímků se nekonvenčním způsobem zaměřují pro změnu na ožehavé téma migrace versus tradice.

V kompilovaném pásmu Německo 09 interpretuje každý ze třinácti zúčastněných režisérů své osobní vnímání a filmový pohled na dnešní Německo. Abstraktně či konkrétně, svobodně ve volbě formátu i obsahu. Tato směs krátkých hraných filmů, dokumentárních snímků, filmových esejí a experimentů se představí v poslední sekci Noc krátkých filmů.



Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.