Poselství chlapského hlasu od Luboše Holého

2.7.2010 | autor: Redakce PŽ

Luboš Holý, rodák z horňácké Hrubé Vrbky, letošní osmdesátník, v občanském životě vysokoškolský profesor veterinární mediciny je majitel hlasu, který provází a hodnotí spousta přívlastků. Sametový, tmavý, ohebný, procítěný ale také bohatýrský, romantický, sdělný, teskný i plný úsměvu, nosný a hrdý.
Na nové album si L. Holý vybral písně, které jsou mu blízké a rád si je zpívá. Tentokrát s doprovodem kapely Musica Folklorica.

„Písně na tomto albu jsem v průběhu let zachytil od různých interpretů, a protože bych byl nerad, aby zapadly do zapomnění, vložil jsem je do této nahrávky, jejíž iniciátory byli muzikanti, kteří mne doprovázejí." Luboš Holý

Rabudeň, rabudeň nechává vyniknout krásnému barytonu folklórní legendy v propojení s mimořádně talentovanou skupinou hudebníků o dvě generace mladších. Jan Rokyta v průvodním slově píše, „Luboš zpívá barytonem, jímž dosáhne jak dosti hluboko, tak i vysoko (na tomto disku v rozsahu G-f1). Dramaturgicky je nahrávka sondou do zpěvákovy paměti a připomenutím těch, kdo mu byli základními písňovými prameny a zdroji." Luboš Holý pochází z Hrubé Vrbky na Horňácku (*21. října 1930), a vyrůstal ve věhlasné horňácké zpěvácké rodině, obklopen výbornými muzikami a v rodině skvělých lidových zpěváků. V pěvecké kariéře byl Luboš Holý nejvíce spjatý s muzikou BROLNu (Brněnský rozhlasový orchestr lidových nástrojů), se kterounatočil stovky nahrávek, vystupoval v televizi, rozhlase, procestoval kus světa.

Luboše Holého na nahrávce doprovází Musica Folklorica, která se od počátku svého vzniku zaměřila především na skladby určené pro cimbál s doprovodem a na interpretaci instrumentálních aranží určených pro sólové nástroje s doprovodem orchestru. Musica Folklorica hraje na albu ve složení Miroslav Kolacia - housle, viola, Robert Kulísek - viola, Martin Slovák - kontrabas, Petr Pavlinec - cimbál. „Již od prvých tónů a akordů ocitáme ve světě, který harmonicky i zvukovou fakturou koresponduje s charakterem vybraných písniček. Kapela zní hutně, čtyři dobří muzikanti jsou někdy víc než dvojnásobek průměrných. Teď už - od výbornosti k dokonalosti..." píše v průvodním slově na albu Jan Rokyta. Ale instrumentální výkony kapely Musica Folklorica jsou tradičně na vysoké úrovni. O tom svědčí jak čtyři předchozí alba, ale i to že si je vybral primáš Martin Hrbáč do kapely při nahrávání svého posledního alba. Mezi jejich další nejzajímavější projekty patří spolupráce s japonským cimbalistou a hudebním skladatelem Hiroshim Saito.

Tracklist:
1. Ked sem na koníčka sedal_ 1:40
2. Hrabala, hrabala_ 1:52
3. Vy páni zemani - Páni, páni, strážničtí páni - Ve Strážnici na placi_ 3:11
4. Eště ti já dodám_ 3:53
5. Ej, nad minárským járkem - Mal som, mal som_ 3:09
6. Smutná vrbo - Až já budem z Košic abristovat_ 5:59
7. Nebanovala bych_ 3:11
8. Boston je mesto - Takú já frajírku mám_ 4:30
9. Nemysli si, že za tebú banujem_ 5:05
10. Ej, pred naším je studňa murovaná_ 2:37
11. Zpod suchého javora - Nemárni, nemárni - Rabudeň, rabudeň _3:52
12. Dúhopol_ 2:52
13. Mám já hrušku_ 3:07
14. Príď, šohajku, do nás_ 2:12
15. Páslo dívča páva_ 2:35
16. Šak si ty, sokolíčku_ 5:02

Hrají: Miroslav Kolacia - housle, Robert Kulísek - viola, Martin Slovák - kontrabas, Petr Pavlinec - cimbál
Hudební úpravy: Miroslav Kolacia (5, 8, 9, 14, 16), Petr Pavlinec (1-4, 6, 7, 10-13, 15)
Hudební a zvuková režie: Stanislav Valášek, nahráno ve studiu DIV 8 ZUŠ Veselí nad Moravou, 2010
Kresba: František Cundrla


Krátký životopis Luboš Holý:


Prof. MVDr. Lubomir Holý, CSc.,Dr.h.c - a možná, že je těch titulů ještě víc - pochází z Hrubé Vrbky na Horňácku ( 21. října 1930) lidový zpěvák a profesor brněnské Veterinární a farmaceutické univerzity je uznávanou osobností v obou profesích nejen doma, ale i ve světě.

Vyrůstal ve věhlasné horňácké zpěvácké rodině, obklopen výbornými muzikami hrubovrbeckých Ňorků a Kubíků. Navíc byl "od Boha" obdarován společně s mladším bratrem Dušanem pěveckým talentem. Oba to také zdědili po své matce a zejména po otci, vynikajícím zpěvákovi Martinu Holém a babičce Kateřině Holé, rozené Mikloškové.

U zrodu pěvecké folklorní legendy zněla muzika " Majstra" Jožky Kubíka, později působil v brněnské cimbálovce Antonína Jančíka (Excelentní kapela folklorního světa šedesátých let), Ale v pěvecké kariéře byl Luboš Holý nejvíce spjatý s muzikou BROLNu (Brněnský rozhlasový orchestr lidových nástrojů), s kterou natočil stovky nahrávek, vystupoval v televizi, rozhlase, procestoval kus světa. Hostoval a ještě hostuje u dalších kapel a zvláště velmi rád přijímá pozvání na Slovensko, před muziku Orchestru lidových nástrojů slovenského rozhlasu v Bratislavě. Od roku 1980 zpívá Luboš s ostravskou cimbálovou muzikou TECHNIK. V poslední době také s Musicou Folkloricou


BIO Musica Folklorica:
Musica Folklorica vznikla v roce 2001 z původně příležitostného tria Petr Pavlinec, Miroslav Kolacia a Martin Slovák, hrajícího převážné skladby určené pro cimbál s doprovodem.
Sestavu postupně začali doplňovat další houslisté, violisté a hráči na dechové nástroje, vesměs muzikanti mající zkušenosti z jiných folklorních kapel. Složení muziky i název se v průběhu let obměňoval, až roce 2006 se definitivně ustálilo označení Musica Folklorica. Základní sestava tvořící pilíř celé muziky zůstala neměnná. Hlavním motivem spolupráce muzikantů, kteří aktivně působí především ve svých domovských muzikách, je především snaha podívat se na hudební materiál z poněkud jiného úhlu a vytvářet snímky, u kterých komerční úspěch není až tak důležitý. Muzika se od začátku zaměřila především na interpretaci instrumentálních aranží určených pro sólové nástroje s doprovodem orchestru. Repertoár muziky tvoří především vlastní úpravy hudebních témat z moravskoslovenského pomezí a okrajově i skladby z oblasti Rumunska a Maďarska. Členové muziky v současné době spolupracují také s metalovou formací Paladran a studiově spolupracují s kapelou Čechomor (CD Sváteční Čechomor - Sony BMG 2007).
Musica Folklorica má za sebou řadu koncertů a vystoupení, každoročně se zúčastňuje například mezinárodního folklorního festivalu Ozvěny Horňácka, Zlatohorského hudebního festivalu aj. K nejzajímavějším projektům patří spolupráce s japonským cimbalistou a hudebním skladatelem Hiroshim Saito. Muzika dosud vydala čtyři hudební nosiče CD - „Petr Pavlinec - Cimbál sólo" (Tonstudio 2001), „Musica Folklorica" (Petr Pavlinec 2005) a „Bola zima, velká metelica" (Petr Pavlinec 2007). Chiasmatic - Temptament (2009) Především druhý titul nastartoval hlubší spolupráci s vynikajícím klarinetistou a tárogatistou Jaroslavem Čajkou. Spolupráce není nijak náhodná. Kromě regionální blízkosti je spojuje rovněž ocenění Foskar, udělované u příležitostí Mezinárodního folklorního festivalu ve Strážnici. V kategorii „individuální hudební výkon" jej získal Petr Pavlinec v roce 2003 a Jaroslav Čajka v roce 2004.
V současnosti se hudební sestava ustálila na složení Miroslav Kolacia - housle, viola, Robert Kulísek - viola, Martin Slovák - kontrabas, Petr Pavlinec - cimbál.



Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.