S pořízením nové autolékárničky neotálejte!

12.7.2010 | autor: Redakce PŽ

S pořízením nové autolékárničky neotálejte. Čas na její výměnu se nezadržitelně blíží. Do 1. ledna 2011 musí být podle nové vyhlášky z roku 2009 každé auto vybaveno zcela novou autolékárničkou. Tu je možné zakoupit v lékárnách, na benzínových pumpách, ale i v obchodních domech. Obchodníci však již teď varují, že se dá koncem roku očekávat zvýšená poptávka po nových autolékárničkách obsahujících výbavu předepsanou poslední novelou vyhlášky o povinné výbavě vozidel. Doporučují zároveň, aby se všichni motoristé začali o nové autolékárničky zajímat již nyní a s jejich koupí nečekali. Předejdou tak zbytečnému stresu, který je spojen s pořizováním povinné výbavy na poslední chvíli. Vyhnou se dlouhým frontám nebo například situaci, kdy tento sortiment z důvodu enormního náporu zájemců nebude na pultech dočasně k dostání.

Pružně reagovali na situaci mimo jiné i obchodní řetězce, například Tesco. „Zájem o autolékárničky podle nové vyhlášky zaznamenáváme už nyní. Je dobré, že lidé jejich pořízení nenechávají na poslední chvíli. Očekáváme, že zájem bude růst a kulminovat na podzim, proto bychom doporučili zákazníkům včasný nákup. Cena lékárničky není nijak vysoká, určitě se vyplatí si ji za 299 Kč koupit. Zákazník má záruku, že v lékárničce najde vše, co v ní má podle nové vyhlášky být, říká Hana Smítková, technická manažerka pro nepotravinové zboží Tesco.

Odborníci zároveň varují, aby si lidé raději pořídili zcela novou lékárničku, než dokupovali její jednotlivé komponenty. „Pokud se zákazník rozhodne dokoupit si chybějící komponenty do staré lékárničky, vystavuje se tomu, že původní obsah prošel expirační dobou, nebo si nepořídí vše zcela podle nového předpisu a nákup ho může třeba i včetně pokuty vyjít podstatně dráž než v případě pořízení nové lékárny," dodává Hana Smítková.

Spousta řidičů však také stále tápe v tom, co má vlastně nová lékárnička obsahovat. Jejich obsah se přitom od původní varianty zásadně liší. Motoristé v nich nově musí mít k dispozici resuscitační masku s výdechovou chlopní, izotermickou fólii nebo leták s radami, jak zvládnout dopravní nehodu. Naopak, není nutná resuscitační rouška, sterilní obvazy a zavírací špendlík. Komponenty, jako jsou obvazy, obinadlo, náplasti a rouška, mají pevně stanovené parametry vyhovující zdravotnickým normám. Nůžky mají speciální tvar se zaoblenými rohy, které brání poranění. Lidé by si měli stále hlídat i expirační dobu autolékárniček.

Komponenty autolékárničky mají pomoci s dokonalejším provedením první pomoci. Izotermická fólie slouží proti prochladnutí nebo přehřátí zraněných osob, leták řidiče i spolucestující poučí o tom, jak se zachovat při dopravní nehodě a jak správně poskytnout první pomoc.Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.