Výpravný barokní večer Putování Evropou zakončí Letní slavnosti staré hudby

2.8.2010 | autor: Redakce PŽ

Rozmarná Francie Krále Slunce, oduševnělá Anglie, uhlazené Německo a extravagantní Benátky - velkolepé barokní představení Putování Evropou provede hudbou a tancem návštěvníky branou času do významných evropských metropolí na sklonku 18. století. V neděli 8. srpna se tak v Divadle Hybernia slavnostně uzavře letošní jedenáctý ročník festivalu Letní slavnosti staré hudby.

Choreografie představení je dílem přední francouzské znalkyně barokního tance Marie-Geneviève Massé, která vychází z původních dochovaných krokových variací. Její taneční vize hledající „ztracený čas" mistrovsky realizují francouzští tanečníci z proslulého souboru La Compagnie L´Eventail, kteří diváky strhávají nejen silným vnitřním nábojem, ale i křehkou ladností. Zážitek umocňují elegantní dobové kostýmy tanečníků.  Na cestě doprovodí tanečníky respektovaný český soubor Collegium 1704 s vedoucím Václavem Luksem. Collegium 1704 má se scénickými projekty bohaté zkušenosti. Mimo jiné účinkuje v opeře Rinaldo Georga Friedricha Händela, která je s úspěchem uváděna na scéně Stavovského divadla i v zahraničí.

Další podrobné informace na www.letnislavnosti.cz.

Výpravný barokní balet zavede diváky ve čtyřech obrazech postupně do Francie, Anglie, Německa a Itálie. V minulosti to bývala právě Francie, která vévodila tanečnímu umění, proto se stala inspirací pro první obraz. Francie Krále slunce je plná sól a duetů a vychází z původní choreografie opéry-ballet Les fétes vénitiennes tanečního mistra Louise-Guillauma Pécoura s hudbou Andrého Campry. Námořnický hornpipe, passepied-paspe či tradiční tanec s židlemi - druhý obraz Drama v Anglii přináší nefalšovanou atmosféru Londýna před dvěma staletími. Tentokrát se inspirací stala opera Henryho Purcella The Prophetes, or The history of Dioclesian. Sonáta e moll pro dvoje housle a basso continuo Johanna Rosenmüllera přivádí v obrazu Německá nostalgie návštěvníky na třetí zastavení do dolnosaského sídla vévody z Braunschweigu. Poutavý dialog německého houslového umění s elegancí tanečních kreací představí Německo v jiném světle. Strhující závěr Karneval v Benátkách pak patří Antoniu Vivaldimu, jehož hudba vrhne tanečníky do Benátek, kde je pohltí šálivý karnevalový rej masek commedie dell'arte.



Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.