Létající lucerny - nezapomenutelný zážitek

14.10.2009 | autor:

Létající lucerny - nezapomenutelný zážitek

Jestliže patříte k těm, kteří rádi zkoušejí nové věci, a jste-li navíc romantici či milovníci ohňů a všeho svítícího na hvězdném nebi, pak vězte, že byste měli zbystřit. Na našem trhu totiž zažívají nebývalý boom takzvané thajské létající lucerny, které ovšem můžete nalézt také pod názvy čínské lucerny štěstí či létající lampiony.

Pošlete své přání do nebe

Dříve se létající lampiony používaly v Číně k vojenské signalizaci, protože byly dobře viditelné na velkou vzdálenost. Avšak již více než dva tisíce let se vypouštění těchto luceren stalo nedílnou součástí všech tradičních oslav, obřadů a festivalů na dálném Východě. Lidé začali používat lampiony jako komunikační kanál mezi nebem a zemí. Věřili, že si bohové přečtou přání napsané na lampionu a vyplní je. Navíc podle čínské tradice plamen znamená vědění a světlo ukazuje člověku správnou cestu životem, po které má jít.

Lucerny vysoko na nebi

Létající lucerny obvykle vystoupají až do výšky jednoho kilometru, doletí až několik kilometrů daleko a svítí zhruba dvacet minut. Vlastně se jedná o malý horkovzdušný balónek. Na bambusovou kostru kruhového tvaru se připevní hořák z tuhého lihu či svíčka, balon z rýžového či morušového papíru se nafoukne, naplní horkým vzduchem a vznese se k nebi. Poté, co líh dojde, papír shoří a bambusová kostra spadne k zemi, kde se za pár dní rozloží.

Neobvyklé úkazy

Zatímco u nás v České republice jsou létající lucerny teprve v plenkách, jinde v Evropě jsou velmi oblíbené. Často se pořádají hromadná vypouštění luceren, která svou nádherou a jedinečností vyvolávají až mystický zážitek. Dokonce se stává, že lidé, kteří nevědí, jak taková lucerna vypadá, volávají do novin a na policii, že jejich město ovládli mimozemšťané. Skutečně, světlo, které lampiony vydávají, je viditelné na velkou vzdálenost a vzbuzuje tak dojem strojů z vesmíru, neidentifikovatelných létajících předmětů - UFO.

Oživte své oslavy létajícími lucernami

Cena jednoho standardně velkého lampionu se na našem trhu pohybuje kolem sta korun. Nejjednodušeji se lucerny shánějí přes internet, při objednávce většího množství nabízejí obchodníci většinou slevy. Obvyklá barva lampionu je bílá, k dostání však jsou také v barvě růžové, modré, červené, zelené nebo oranžové. Nejobvyklejší příležitostí vypustit létající lucerny jsou například oslavy narozenin, firemní večírky nebo svatby, pro které jsou často přichystané speciální sety. V mnohých městech také skupiny lidí organizují pravidelné hromadné vypouštění luceren. Pokud chcete tento jedinečný okamžik zažít, zkuste se poohlédnout ve svém okolí, nebo třeba sami něco zorganizujte. Lampion můžete vypouštět také při romantické procházce s partnerem nebo jako zábavu s dětmi.Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář
Hodnocení: 0
Vložil: rádkyně Neregistrovaný | 2009-11-11 01:34:34
No třeba různě na internetu a tak. ale jsou i různý kamenný obchody s tím už...
Hodnocení: 0
Vložil: Jirina Neregistrovaný | 2009-10-16 12:54:29
Jee kde se to kupuje co!
Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.