Jak sestavit draka

19.12.2017 | autor: Redakce PŽ

Jak sestavit draka

Podzim je tady a s ním i tradiční oblíbená zábava pouštění draka, která sice již prošla svým zlatým věkem, ale zájem o ni zatím ještě neupadl docela. Dá se dokonce říci, že v posledních letech jako by chytila druhý dech. Ve městech se pořádají moderované drakiády a soutěže o nejlepšího a nejkrásnějšího vyrobeného draka. Nechcete-li svým dětěm kupovat draky z obchodu, ale zapojit je do kreativní vlastnoruční domácí výroby draka, pusťte se do čtení následujících řádků, kde se dozvíte návod, jak draka vyrobit.

Papírový drak - z Číny do Evropy

Jak sestavit draka? Originální původ pouštění a výroby draka k nám pravděpodobně přišel až z daleké Číny, kde buddhističtí mniši vyráběli lehoučké draky z bambusu a hedvábí. Tito draci se udrželi ve vzduchu až několik hodin a často byli používáni pro náboženské účely. U nás mají draci již tradiční tvar nepravidelného čtyřúhelníku či šesti nebo osmiúhelníku a neobejdou se bez pořádného ocasu pro vyvážení.

Co budete na výrobu draka potřebovat?

K výrobě draka je zapotřebí lehký materiál. Sežeňte si dvě dřevěné laťky, které použijete jako kostru. Dále arch tenkého bílého papíru, krepový papír, tenký provázek a motouz na pouštění draka. Kromě materiálu potřebujete samozřejmě také nůžky, lepidlo na papír, nůž a barvy, kterými draka buď vy, nebo vaše děti pomalujete. Nezapomínejte, že jde především o zábavu. Takže sice buďte při výrobě precizní, ale nepřehánějte to. Ať se i vaše děti pobaví a něčemu přiučí! Snadnější úkony nechejte dělat je.

Výroba draka: postup

Nejprve vytvořte kostru draka. Dřevěné laťky přeřízněte v poměru 3:2 a položte je kolmo na sebe, kratší přes delší. Vznikne vám kříž, který pevně svažte tenkým provázkem. Přes obvod takto vzniklé kostry napněte provázek tak, aby se tyčky neprohýbaly a zároveň aby se provázek nikde neprověsil. Takto vzniklou kostru položte na arch papíru, obkreslete (nechejte si několikacentimetrový přesah kvůli následnému slepení!) a vystřihněte. Přesah ohněte a přilepte přes kostru tvořenou provázkem. Ujistěte se, že je papír dobře vypnutý a nechejte lepidlo zaschnout. Obličej draka pomalujte.

Když máte hotový obličej, je potřeba ještě vyrobit ocas, který má za úkol draka vyvážit. Na ocas použijte provaz, na nějž přivážete mašličky z krepového papíru. Čím více barev krepáku použijete, tím bude váš drak barevnější a veselejší. Kousky krepáku nebo barevných papírů poskládejte do harmoniky a přivažte v půli pravidelně po celém provázku. Ocas připevněte ke spodní špičce draka. Na delší tyčku kostry pak připevněte ovládací provázek a můžete vyrazit ven!Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář
Hodnocení: 1
Vložil: PM Neregistrovaný | 2010-09-29 16:33:19
To nemyslíte vážně, už jste někdy dělala draka? Já ano a proto vím, že nejdůležitější je poslední fáze, tedy připevnění ovládacího provázku! Ale určitě ne tak, jak popisujete vy, tento je nutné připevnit na kříž z provázků vzniklý natažením provázku nad delší a kratší tyčí!! Chudáci děti...
Hodnocení: 0
Vložil: koolazz Registrovaný | 2009-11-09 14:40:11
Kde jsou ty časy...
Hodnocení: 0
Vložil: Drakobijec Neregistrovaný | 2009-11-02 16:50:34
Díky za návod, s děckama to zkusíme
Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.