Bělení zubů

29.8.2009 | autor:

Bělení zubů

Již antický básník Ovidius považoval úsměv za jednu z hlavních zbraní ženské krásy a neváhal o něm dokonce psát. Úsměv zvyšuje sebevědomí, boří bariéry a dělá člověka spokojenějším. Ne nadarmo se říká, že s úsměvem jde všechno lépe. Se zažloutlými zuby však moc parády nenaděláte. Stydíte se od srdce zasmát? Řešením může být chirurgické vybělení zubů. Pak již můžete své perličky stavět na odiv při každé příležitosti.

Jak se bělí zuby?

Bělením zubů (stejně jako dalšími problémy spojenými se vzhledem chrupu) se zabývá obor nazývaný stomatologická estetická chirurgie. Možná vás překvapí, že o bílou barvu zubů se starali již starověcí Římané, kteří se snažili na zažloutlý chrup vyzrát popelem. My již dnes nemusíme být tak radikální. V současné sobě se k „bělení“ zubů používá rozemletý vápenec, který se přidává jako přísada do bělicích zubních past. Tato přísada však sama o sobě zuby nebělí, jen je mechanicky obrušuje a navrací jim tak přirozenou barvu. Jako záchrana pro všechny zubní zoufalce naštěstí existuje metoda bělení zubů účinnou látkou karbamid peroxid, jenž byla objevena teprve před třiceti lety. Látka zuby účinně bělí, aniž by je současně poškozovala. Jak to funguje? Karbamid prostupuje do struktury zubu a odbarvuje pigmenty v něm usazené, přičemž zubní sklovina zůstává nepoškozena.

Chcete proceduře pomoci?

Trpíte-li zažloutlými zuby a rozhodli-li jste se pro bělení, pak vězte, že je pár dalších věcí, které byste měli vědět. Zejména je důležité vědět, jaké faktory mohou za to, že se chrup pigmentuje a tím pádem žloutne. Na vině je čaj, káva a červené víno. Za další viníky můžeme označit stárnutí, kouření a užívání některých druhů antibiotik. Každý fundovaný odborník vám také řekne, že bělit by se měly jen ty zuby, které jsou zdravé, bez zubních kazů a jiných problémů.

Bělicí procedura není trvalá. Doba, kdy se vaše nové bílé zuby vrátí do původního stavu, záleží na vašich stravovacích návycích. Jste-li častými konzumenty kávy a čaje nebo kouříte-li, počítejte s tím, že proceduru bude nutno zhruba za dva roky opakovat. Bělení zubů se nedoporučuje u těhotných žen a osob mladších osmnácti let. 

Zoubky jako perličky

Metod, jak si dopomoci k bělejšímu chrupu, existuje mnoho. Stačí si jen vybrat.

Bělicí zubní pasty představují nejjednodušší a nejlevnější cestu. Pomohou zoubky mechanicky obrousit, ovšem k opravdovému bělícímu efektu nedochází. Výhodou past je lehká dostupnost (jsou volně prodejné) a nízká cena (zpravidla několik desítek korun).

Zubní pasty a pudry s karbamid peroxidem jsou taktéž volně prodejné, ovšem obsahují již nízkou dávku účinné bělící látky. Mohou dopomoci k dosažení lepší bělosti zubů při pravidelném používání, přičemž výsledek se dostaví až během několika měsíců. Cena se pohybuje mezi dvěma a čtyřmi sty korunami.

Bělící sety s pryžovým aplikátorem jsou vhodné pro jednoduché domácí využití. Obsahují asi deset procent karbamid peroxidu. Sety zakoupíte v řetězcích lékáren nebo drogérií. Cena se pohybuje obvykle v řádech stovek. Jak s produktem pracovat? Doma si podle návodu vytvarujete pryžové aplikátory podle vlastních zubů (tak aby přesně seděly a kopírovaly váš chrup) a do nich nanášíte bělicí gel. Kúra se opakuje asi dvakrát týdně, přičemž jedna procedura zabere asi půl hodiny. Tato metoda je vysoce oblíbená, protože poskytuje viditelné výsledky srovnatelné s chirurgickým bělení, ovšem za jednoduchého domácího použití.

Stejné procento bělící látky jako výše jmenovaný produkt obsahují také jednorázové bělící proužky, které se aplikují nalepením na zuby. Proceduru je zapotřebí opakovat dvakrát denně půl hodiny. Cena se pohybuje mezi jedním a dvěma tisíci za set proužků.

Ordinační bělení je nejrychlejším způsobem bělení zubů, který navíc přináší dlouhodobé výsledky. Můžete si přitom vybrat ze dvou procedur. Ta první je rychlejší, ovšem finančně náročnější (v ordinaci necháte od čtyř do šestnácti tisíc). Jedná se o postup, kdy vám na zuby nanesou koncentrovaný peroxid, který je následně aplikován na chrup pomocí plazma lampy nebo laseru. Druhá metoda je veskrze shodná s domácím bělení zubů pomocí pryžového setu, jen s tím rozdílem, lékař vám pryžový aplikátor vyrobí na míru přímo v ordinaci. Ten si pak vezme zákazník domů stejně jako bělící gel ve stříkačce. Za proceduru zaplatí od čtyř do osmi tisíc.

Je už jen na vás co si vyberete. Bílé zoubky ale za trošku toho snažení stojí, nemyslíte? 



Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.