Od korzetů po ztrátu elegance: Jak šel čas s dámským oblečením?

31.7.2020 | autor: Redakce PŽ

Rychlost současné doby se nepromítá jen v technologiích a životním stylu, ale také v módě. Snad nikdy se v lidské historii nestřídaly módní trendy tak rychle jak dnes. Čím vším si ženy prošly, než si mohly začít užívat současné svobody v oblasti dámského oblečení?

Korzety a krinolíny – vše kromě pohodlí

Dlouhá staletí byla dámská móda řekněme „maximalistická“. Nosilo se několik vrstev, řešily se nejrůznější detaily a doplňky. Obléci se správně do společnosti bylo náplní každé dámy.

Oblečení mělo nejen chránit tělo před vnějšími vlivy, ale brzy také mělo za úkol rozlišovat společenské vrstvy. Nezřídka ztrácel oděv na své nejzákladnější funkci – na praktičnosti. Ženy se strojily do svazujících korzetů a objemných krinolín, které se od baroka udržely až do konce 19. století.

Sešněrovat svůj pas do vosí velikosti se stalo populárním hlavně v 19. století. V korzetech se ženám deformovala žebra, stlačovaly orgány a nezřídka se stalo, že dáma upadla do mdlob. V krinolínách zase bylo těžké se vůbec posadit. Dámské oblečení tedy bylo dlouho cokoliv, jen ne pohodlné.

Módní revoluce přišla s prací a sportem

Zlomem se stal přechod 19. a 20. století. Průmyslová revoluce ovlivnila i módu a obměna ženského šatníku začala nabírat na obrátkách. Důvodem byla mimo jiné emancipace žen, jejich snaha vyrovnat se mužům a především jejich zapojování se do pracovních procesů.

Ke slovu se dostává pohodlnost a dámský oděv se začíná razantně zmenšovat. Spodní prádlo už nevypadá jako podvlíkačky, sukně se zkracují, halenky jsou volnější. Do dámské módy se rychle dostávají pánské prvky, jako kalhoty a košile.

Svou podstatnou roli v přeměně stylu oblékání sehrál i sport. S novým tisíciletím narostla popularita cyklistiky, která mnoho žen přivedla k používání kalhot. Sport stál také za proslavením spodního prádla a mini sukní.

Jednou z největších ikon ženského odívání se stala Coco Chanel, která se v poválečném období zasadila o praktičnost oblékání, které navrhovala podle pánského sportovního oblečení. Kalhoty se staly součástí dámského outfitu. Tuto maskulinní módu proslavila například Marlene Dietrich.

Eleganci střídá kýčovitost

Ještě po druhé světové válce vládne dámskému šatníku především elegance. Sukně dlouhé po kolena, rukavičky, klobouk. Po drsných a úsporných válečných letech si tak ženy vynahrazují, co muselo jít dlouho stranou.

S rozvolňováním sexuální otázky a snahou o stále větší volnost přichází další módní revoluce. 70. a 80. léta v mnoha směrech upouštějí od elegance a nahrazuje je kýčovitost. Pastelové barvy, teplákové soupravy, výrazné líčení, tupírované vlasy a blyštivé doplňky. Módním vzorem se stává Madonna a mottem je extravagance.

Co rok to nový směr

S novým tisíciletím se maskulinní styl oblékání jen umocňuje. Naprostou samozřejmostí jsou denimové kalhoty. Víc než kdy dřív se klade důraz na pohodlnost. Pro poslední dekády jsou typické oversized modely, ve kterých se ženské křivky doslova ztrácejí.

Kalhoty už nikdy sice nezmizí z dámských skříní, ale elegantní šaty a ženskost dostávají po éře minisukní taky své slovo. V módě jsou mimo jiné delší sukně, slušivé retro i krajkové vzory ve stylu lidových krojů.

Dnes má žena to štěstí, že si může obléci prakticky cokoliv. Tedy cokoliv najde na trhu. Ačkoliv každý rok je pod taktovkou jiného módního směru, dovoleno je v podstatě vše. Móda tak dává každému člověku neuvěřitelný nástroj k sebevyjádření. Mnohem víc než odrazem doby se stává odrazem individuality.

Jaký módní styl preferujete vy? Snažíte se oblečením vyjádřit něco ze své osobnosti?Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.