Štíhlejší postava přes víkend?

11.1.2011 | autor: Redakce PŽ

Štíhlejší postava přes víkend? Štíhlejší postava přes víkend? Fikce nebo realita? V pátek sotva dopnu sako a v pondělí mám bříško jako trampolínku. Stojím před zrcadlem a zkoumám svůj profil. Bříško je vyklenuté, životospráva nezabírá. Chci štíhlejší pas a dokonalou postavu. Jak na to, zeptala jsem se MUDr. Tomáše Paducha, specialisty na provádění liposukce kliniky plastické chirurgie MEDICOM VIP.

Pane doktore, mnoho žen se snaží do konce roku zhubnout, pomůže jim tumescentní liposukce?

Tumescentní liposukcí modelujeme určité tělesné partie, kde se v podkoží vyskytuje nadbytečný tukový polštář, který narušuje celkový tvar dané oblasti. Na váze ani tak nezáleží, i velmi štíhlé ženy mohou mít disproporce postavy, které jim brání při nákupu oblečení či v soukromém životě. Liposukce však není metoda, která by řešila problém nadváhy či obezity. Nepomůže Vám shodit nadbytečná kila. Jedná se skutečně o formování postavy. Ve Vašem případě je to ideální způsob, jak ztratit bříško třeba do plesových šatů. „Věnečky" či maturitní plesy maminky hodně stresují. Přiléhavé šaty bohužel nic neschovají...
 
Musí žena, která chce tvarovat postavu, splňovat nějaká kritéria?

Věk klientky není rozhodující, od doby zletilosti mohou ženy podstoupit tumescentní liposukci. Nezbytnou podmínkou úspěchu zákroku je však dobrá pružnost kůže v operované oblasti. Ta musí po zákroku akceptovat úbytek objemu a změnu tvaru.

Jaký je tedy Váš „ideální pacient"?

Typický a ideální pacient je relativně štíhlá dívka či žena, která má například v oblastech zevních hýždí klasické tukové bochánky. My ten tuk odsajeme, zmenšíme objem, kontura se srovná do oblasti okolí. Kůže je dostatečně pružná, takže bude akceptovat úbytek objemu.

Zájem o liposukci mají jenom ženy?

Jak je známo, existuje obezita typu jablko, což je muž, a hruška žena. U mužů se tuková tkáň ukládá v dutině břišní mezi střevními kličkami a ne tolik v podkoží. Nejméně devadesát procent klientely jsou ženy. Muži si nechávají odstranit tukové polštáře v pase a na bocích, ale proti ženám jsou v menšině.

Které oblasti nejčastěji „zmenšujete" a „zvětšujete"?

klinice plastické chirurgie MEDICOM VIP nejčastěji zmenšujeme vnější a vnitřní stehna, kolenní oblast, pas, bříško a boky. Méně časté oblasti jsou paže, části zad či podbradek. A pokud se jedná o zvětšování, tak zde nejčastěji provádíme zvětšení prsou.

Je liposukce bolestivá? Ženy mohou mít před zákrokem obavy, strach...

Ženy se nemusejí ničeho bát. Jen je potřeba mít k zákroku úctu jako k jakékoli jiné operaci. O plochy ošetřené ambulantně v lokální anestézii musí žena po zákroku správně pečovat a dodržovat pokyny lékaře.  Už při konzultaci říkáme pacientkám, že se budou cítit jakoby pohmožděné či po velké fyzické zátěži.  

Můžete mi proces tumescentní liposukce popsat?

Operace začne tím, že se oblast napustí speciálním roztokem, v kterém je i lokální anestetikum, tzv. tumescence. Roztok obsahuje i adrenalin, který stahuje cévy a snižuje krvácení a složky, které uvolňují mezibuněčné stroma - jemné vazivové přepážky, které jsou mezi jednotlivými buňkami. Ty se chemicky naruší, takže lze provézt liposukci. Po této fázi následuje etapa vlastního odsávání velice jemnou kanylou. Podkožní tuková tkáň se kanylou rozbije, a protože je vše napojeno na vysokovýkonnou vývěvu, je tuk okamžitě odsáván. Zákrok probíhá bez narkózy, na vlastní oči vidíte úbytek tuku.

Jak dlouho trvá rekonvalescence?

Ihned po operaci navlékáme přes upravovanou oblast speciální elastické prádlo, které se musí nosit min. dva týdny ve dne v noci, ideálně celý měsíc. Samozřejmě se může svléknout, ale pouze pro potřeby osobní hygieny či přeprání a rychlého usušení. Operované místo je ze začátku bolestivé, oteklé, ale poměrně rychle dochází ke zlepšení. Třetí den jsou klienti schopní jít do práce. Celková rekonvalescence trvá asi měsíc.

Jak se po liposukci zmenšené partie chovají?


Klienti si musí hlídat váhu. Kolísání o dvě tři kila během roku nehraje roli. Když ale člověk po liposukci přibere deset, patnáct kilo, musí se nadváha někde projevit. Obvykle se nezvýší vrstva podkožního tuku tam, kde bylo odsáváno, ale pacient nabude v jiných partiích. Rodíme se s určitým počtem tukových buněk a přibývání na váze znamená, že stávající tukové buňky zvětšují svůj objem -  nemnoží se. Pokud někde snížíme vrstvu o šedesát procent, tak zbylých čtyřicet procent se nezvětšuje tolik, jako jinde stávajících sto procent. Přibírání na váze anebo její úbytek záleží u zdravého organizmu na poměru mezi celkovým příjmem a výdejem energie. Pokud bude mít organismus velký příjem, musí se to někde projevit, obvykle v jiných místech, než kde byla provedena liposukce.

Zhubnu po liposukci?

Liposukce z obecného pohledu není prostředkem ke zhubnutí. Odsátím podkožní tukové vrstvy formujeme, tvarujeme určitou anatomickou oblast. Proto spíše než o zeštíhlení mluvíme o úpravě tvaru. 

Zůstanou na kůži nějaké jizvičky?

Používáme ultratenké kanyly, které musíme vsunout do podkoží. Na ranku dáme po ukončení zákroku náplasťový steh Steri-strip a ranka se sama rychle zacelí a není nijak nápadná. V době hojení nedoporučujeme opalování, návštěvu solária, aby nedošlo k pigmentaci jizvičky.

Může při liposukci dojít k nějakým komplikacím?

Pokud je liposukce neodborně provedena, může dojít ke tvarové asymetrii, nerovnostem nebo zatvrdlinkám v podkoží. Snažíme se samozřejmě, aby se tak nestalo a ženám doporučujeme speciální masáže tzv. válečkování. Masírování válečkem je ojedinělou metodou poliposukční péče naší kliniky a doporučuji svým klientkám se jí náležitě věnovat.
MUDr. Tomáš Paduch
A co zákroku předchází?

Výběr kliniky, osobní konzultace a předoperační vyšetření. Tumescentí liposukce je zákrok jako každý jiný a pacientka musí být v dobré psychické i fyzické kondici. Nespornou výhodou zákroku je rychlý a téměř bezproblémový návrat do zaměstnání a tudíž si nemusíte plánovat dovolenou „na zotavenou".

„Hýčkejte své křivky a vylaďte si tělo", doporučuje MUDr. Tomáš Paduch, který provedl během své praxe více než 2000 tumescentních liposukcí v Praze a v Brně. Tato metoda je časově i finančně dostupná všem ženám. Navíc je její výsledek spolehlivý. 

Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.